
April
Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA) is a Embu, Kenya, Washed, SL 28 & SL34 (AA) coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Embu, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28 & SL34 (AA)
- Producer
- Peter Mbature (Kamavindi Estate)
Available Sizes▾
- 125g — $28.92 ($23.14/100g)
- 250g — $45.66 ($18.27/100g)
- 1000g — $136.99 ($13.70/100g)

Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA) is a Embu, Kenya, Washed, SL 28 & SL34 (AA) coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Embu, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL 28 & SL34 (AA)
- Producer
- Peter Mbature (Kamavindi Estate)
Available Sizes
- 125g — $28.92 ($23.14/100g)
- 250g — $45.66 ($18.27/100g)
- 1000g — $136.99 ($13.70/100g)
Similar coffees to this Embu, Kenya Washed SL 28 & SL34 (AA)

Kamavindi • Natural • SL-28 • Kenya
Keya Natural SL-28
Taith Coffee
$21.22

Kamavindi Select - Washed Field Blend - Embu, Kenya
Embu, Kenya Washed, Double Fermentation SL 28/34, Batian, Ruiri II
Loveless Coffees
$13.00

25/26 New Season - Kenya Kangurumai Washed AA 150g
Kenya Washed SL28 & SL34
Big Sur Coffee
$15.00
Description
Farm: Kamavindi Estate Producer: Peter Mbature Region: Embu, Kenya Varietal: SL 28 & SL34 (AA) Processing: Washed This season marks the first time our partner farmer, Peter, has separated the harvest into a pure selection of SL28 and SL34. A quiet but meaningful milestone, made possible by a shared commitment. By choosing to purchase the farm’s Ruiru 11 for our SP Coffee project, we created the opportunity for Peter to keep these classic Kenyan varieties apart. In return, we are able to experience their character with greater clarity, while every coffee from the farm finds its purpose and value. For us, this is what partnership looks like. Not simply selecting the coffees we love most, but supporting the whole harvest so that together we can reveal something exceptional. Flavor notes: Blackberries, Red Apple & Florals Sweetness: ●●●○○ Body: ●●●○○ Acidity: ●●●●○ Roasted Coffee Beans (Ristede hele kaffebønner)
More from April

Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143)
$57.08

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$37.90

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$23.59

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$37.75

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$25.57

Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Heirloom
$27.40