
Archers Coffee
Panama - Spectrum, Savage Coffees
Panama - Spectrum, Savage Coffees is a Boquete, Chiriqui, Panama, Washed Carbonic Maceration, Green Tip Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Boquete, Chiriqui, Panama
- Process
- Washed Carbonic Maceration
- Variety
- Green Tip Geisha
- Producer
- Jamison Savage / Savage Coffees
Available Sizes▾
- 100g — $38.94 ($38.94/100g)
- 200g — $77.60 ($38.80/100g)
- 1000g — $321.31 ($32.13/100g)

Panama - Spectrum, Savage Coffees
Panama - Spectrum, Savage Coffees is a Boquete, Chiriqui, Panama, Washed Carbonic Maceration, Green Tip Geisha coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Boquete, Chiriqui, Panama
- Process
- Washed Carbonic Maceration
- Variety
- Green Tip Geisha
- Producer
- Jamison Savage / Savage Coffees
Available Sizes
- 100g — $38.94 ($38.94/100g)
- 200g — $77.60 ($38.80/100g)
- 1000g — $321.31 ($32.13/100g)
Similar coffees to this Boquete, Chiriqui, Panama Washed Carbonic Maceration Green Tip Geisha

PANAMA Savage Coffees Iridescence Geisha Carbonic Macerated Washed
Volcán, Chiriquí, Panama Carbonic Macerated, Washed Geisha, Green Tip
Coffea Circulor
$13.65

PANAMA Savage Coffees Deborah Symmetry Geisha Natural Carbonic Maceration
Volcán, Chiriquí, Panama Carbonic Maceration, Extended, Natural Geisha, Green Tip
Coffea Circulor
$28.44

PANAMA Savage Coffees Finca Deborah Geisha Aril Extended Natural CM Washed Finish
Volcán, Chiriquí, Panama Nitrogen Macerated, Natural Anaerobic, Washed Geisha, Green Tip
Coffea Circulor
$22.76
Description
Producer: Jamison Savage / Savage Coffees Farm: Savage Coffees Location: Boquete, Chiriqui, Panama Variety: Green Tip Geisha Process: Washed Carbonic Maceration Altitude: 1,700 - 1,800 masl Fermentation ▪▫▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▫▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76