
Archers Coffee
Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8 is a Arbegona & Bona Village, Cold Ferment Natural - Dark Room Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- Cold Ferment Natural - Dark Room Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 100g — $22.33 ($22.33/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8 is a Arbegona & Bona Village, Cold Ferment Natural - Dark Room Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- Cold Ferment Natural - Dark Room Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 100g — $22.33 ($22.33/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $126.62 ($12.66/100g)
Similar coffees to this Arbegona & Bona Village Cold Ferment Natural - Dark Room Drying 74158

Elto Bare - Natural
Bare, Sidama, Ethiopia Natural JARC selections
Black & White
$28.00

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Ethiopia Washed Heirloom
GOÛT & CO
$2.29

Ethiopia Elto Coffee Sidama Elora Station 74158 Extended Fermented Natural Lot CEREMONY
Elora Station, Sidama, Ethiopia Extended Fermented Natural 74158
OMA Specialty Coffee
$28.04

Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia – Sidama Anaerobic washed 74158
Datura
$36.41

Datura Coffee Paris - Elto Coffee - Ethiopia - Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia Anaerobic washed 74158
Speciality Coffee CA
$47.00

Ethiopia Hure Natural
Ethiopia - Sidama, Arbegona Natural 74158
Momos Coffee
$16.00
Description
Producer: Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene Farm: Elora Washing Station Location: Arbegona & Bona Village Variety: 74158 Process: Cold Ferment Natural - Dark Room Drying Altitude: 2,400 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76

Panama - Janson Family Hacienda Lot 26 - 127
$73.52