
Bani Beans
Costarica Villamaria - natural
Costarica Villamaria - natural is a Costarica, natural, Caturra, Colombia coffee from Bani Beans.
Went OOS:
In stock for ~22d 15h
Details
- Origin
- Costarica
- Process
- natural
- Variety
- Caturra, Colombia
Available Sizes▾
- 250g — $18.77 ($7.51/100g)
- 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Costarica Villamaria - natural
Costarica Villamaria - natural is a Costarica, natural, Caturra, Colombia coffee from Bani Beans.
Went OOS:
In stock for ~22d 15h
Details
- Origin
- Costarica
- Process
- natural
- Variety
- Caturra, Colombia
Available Sizes
- 250g — $18.77 ($7.51/100g)
- 1000g — $68.27 ($6.83/100g)
Similar coffees to this Costarica natural Caturra, Colombia

San Cristobal
Costa Rica - Tarrazu Classic Natural - Raised Beds Caturra, Catuaì
Gardelli Specialty Coffees
$20.48

The Barn - La Colina Natural
Guatemala Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$19.00

Aquiares – Esperanza
Costa Rica Natural Esperanza
Sweven Coffee
$19.89

VOLCAN AZUL
West Valley, Costa Rica Natural Caturra
The Barn
$19.80
Description
Coffee notes: vanilla, peach, berries Process type: natural Country: Costarica Region: Tarrazu Altitude: 1600m Botanical variety: Caturra, Colombia Recommended preparation: filter & espresso Net weight: 250g I already had this coffee in my selection last year—a coffee from the Villamaria farm, a blend of two varieties, processed using the natural method. It’s an exceptionally sweet coffee with lots of fruity notes like strawberry and cherry. The aftertaste is reminiscent of vanilla, and the acidity is very balanced, making it a great choice for espresso as well.
More from Bani Beans

Kenya Mchana - natural
$21.62

Kenya Kiunyu - washed
$19.23

Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
$16.50

Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
$25.03

Colombia Zarza - natural aji bourbon
$23.89

Colombia Rodrigo Sanchez - cold washed pink bourbon
$23.89