
Bani Beans
Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso is a Colombia, washed, Chiroso coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $16.50 ($6.60/100g)
- 1000g — $63.72 ($6.37/100g)

Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso is a Colombia, washed, Chiroso coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $16.50 ($6.60/100g)
- 1000g — $63.72 ($6.37/100g)
Similar coffees to this Colombia washed Chiroso

Chiroso Washed Las Perlitas
Colombia Washed Chiroso
Rose Coffee
$25.25

Liliana Ramírez - chiroso
Colombia, Quindio, Armenia washed chiroso
Curious Coffee
$33.00

Liliana Ramirez - Washed Chiroso
Colombia, Anzá, Antioquia Washed + 3 Cochadas Chiroso
September
$27.00

las aguilas
la argentina, huila, colombia fully washed chiroso
Walnuts Coffee
$22.00

Jairo Arcila natural chiroso
Quindio, Colombia natural chiroso
Curious Coffee
$27.00
Description
Coffee notes: floral, citrusy, panela Process type: washed Country: Colombia Region: Huila Altitude: 1800m Botanical variety: Chiroso Recommended preparation: filter&espresso Net weight: 250g This is a washed chiroso variety from Juan Antonio Conta, sourced through Caravela Coffee. Bright, citrusy and incredibly clean, with a nice sweetness and just enough acidity to keep things fresh. Nothing too crazy and that’s exactly what I like about it. Easy to drink and very easy to come back to. Sometimes coffee really doesn’t need to be more complicated than that. Classic everyday coffee and super affordable for what offers.
More from Bani Beans

Kenya Mchana - natural
$21.62

Kenya Kiunyu - washed
$19.23

Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
$25.03

Costarica Villamaria - natural
$18.77

Colombia Zarza - natural aji bourbon
$23.89

Colombia Rodrigo Sanchez - cold washed pink bourbon
$23.89