
Bean & Bean Coffee Roasters
Indonesia Sumatra, Organic & Fair Trade
Indonesia Sumatra, Organic & Fair Trade is a Indonesia, Wet Hulled, Catimor, Timtim coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Wet Hulled
- Variety
- Catimor, Timtim
Available Sizes▾
- 309g — $23.00 ($7.44/100g)
- 2267g — $151.00 ($6.66/100g)

Indonesia Sumatra, Organic & Fair Trade
Indonesia Sumatra, Organic & Fair Trade is a Indonesia, Wet Hulled, Catimor, Timtim coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Indonesia
- Process
- Wet Hulled
- Variety
- Catimor, Timtim
Available Sizes
- 309g — $23.00 ($7.44/100g)
- 2267g — $151.00 ($6.66/100g)
Similar coffees to this Indonesia Wet Hulled Catimor, Timtim

Organic Sumatra Gayo Mandheling Grade 1
Sumatra Wet Hulled
Klatch Coffee
$21.95

Sumatra Ketiara Gayo ORGANIC
Våtskalat Ateng, Gayo 1, Timtim
Gringo Nordic Coffee Roasters
$13.57

Indonesia - Asman Gayo
Indonesia Natural Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
da Matteo
$244.63

Sumatra Arisarina Organic Semi Washed
Sumatra Semi-Washed
Sparrow Coffee
$21.50

SUMATRA: Indonesia Washed
Northern Sumatra Washed Heirloom
Pirates of Coffee
$15.00

Sumatera - Koerintji Barokah Bersama - West Kerinchi Natural
Gunung Tujuh, Kerinchi Natural Sigararutang
Wes Ngopi
$13.03
Description
Roast Level: Medium-Dark We taste: Earthy, dark cocoa, tangy finish Full-bodied and rich, from the Sumatran rainforest. The Koperasi Pedagang Kopi Ketiara is a women-run cooperative that has over 890 grower-members. The Ketiara Cooperative was started in 2008 by Ibu Rahmah, the current chairwoman, who had operated and managed her family’s coffee business for 20 years — purchasing cherries, processing the green, and selling to local traders. The passion and commitment of the women managers to have all members working together in support of coffee production has enabled Ketiara to expand and become an important supplier to larger coffee traders in Medan, the capital of North Sumatra. The cooperative members voted to become Organic and Fair Trade certified in 2012, making a commitment to use these proceeds to create programs for health, education, and public infrastructure projects that will benefit all coop members. Elevation: 1100 masl Varietals: Catimor, Timtim Milling Process: Wet Hulled Drying Process: Patio and solar dried machine
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00

Panama Finca Lerida Catuai Honey
$27.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00





