
Archers Coffee
Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee
Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee is a Bener Meriah, Aceh Sumatra, Classic Natural, Abyssinia, Typica coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bener Meriah, Aceh Sumatra
- Process
- Classic Natural
- Variety
- Abyssinia, Typica
- Producer
- Central Sumatera Coffee
Available Sizes▾
- 250g — $14.98 ($5.99/100g)
- 1000g — $44.93 ($4.49/100g)

Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee
Indonesia - Bener Kelipah, Central Sumatera Coffee is a Bener Meriah, Aceh Sumatra, Classic Natural, Abyssinia, Typica coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bener Meriah, Aceh Sumatra
- Process
- Classic Natural
- Variety
- Abyssinia, Typica
- Producer
- Central Sumatera Coffee
Available Sizes
- 250g — $14.98 ($5.99/100g)
- 1000g — $44.93 ($4.49/100g)
Similar coffees to this Bener Meriah, Aceh Sumatra Classic Natural Abyssinia, Typica

Hendra Maulizar
Indonesia Natural Carbonic Maceration Abbysinia, Catimor, Typica
Rozali Coffee
$7.00

Indonesia - Asman Gayo
Indonesia Natural Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
da Matteo
$244.63

Organic Breakfast Roast
Indonesia - Bener Meriah Sumatra S795, Bourbon, Caturra, Catimor
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

Organic Espresso
Indonesia - Bener Meriah Sumatra S795, Bourbon, Caturra, Catimor
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

SUMATRA HIGH ALTITUDE SLOW DRY NATURAL
Sumatra Natural Typica
Push x Pull
$26.00
![Supriyanto [Laurina]](https://rozalicoffee.com/cdn/shop/files/product_supriyanto-laurina_200g_2026_1024x1024.jpg?v=1786875545)
Supriyanto [Laurina]
Indonesia 120-Hr Anaerobic Natural Laurina
Rozali Coffee
$7.00
Description
Producer: Central Sumatera Coffee Farm: CSC Farm Estate Location: Bener Meriah, Aceh Sumatra Variety: Abyssinia, Typica Process: Classic Natural Altitude: 1,350-1,400 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▫▫▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76




