BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Wet Hulled Process Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Wet Hulled process.

7 in stock5 roasters0.7/mo avg

Process

Wet Hulled

7 coffees

Price / 100g

$5.34 – $8.13

median $6.44 · 7 lots

Top origins

Indonesia

Top varieties

Catimor, Timtim, Bergandal

Just arrived

Last updated 2026-09-29

7 Wet Hulled process coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Tiger
USA|Bird Rock Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $58.88 ($6.49/100g)
  • 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

Details

Origin
Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Ateng, Bor Bor, Catimor, Timor
Cold Brew Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Takengon, Aceh, Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
Producer
Koperasi Ketiara
Indonesia Sumatra, Organic & Fair Trade
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

$23.00 · 309g · $7.44/100g

2 sizes
  • 309g — $23.00 ($7.44/100g)
  • 2267g — $151.00 ($6.66/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Wet Hulled
Variety
Catimor, Timtim
Tiga Raja, Wet Hulled
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
Sumatra
Process
Wet Hulled
Variety
Mixed Varieties
Producer
Tiga Raja Mill
Organic Sumatra Gayo Mandheling Grade 1
USA|Klatch Coffee

$21.95 · 310g · $7.08/100g

3 sizes
  • 310g — $21.95 ($7.08/100g)
  • 907g — $52.95 ($5.84/100g)
  • 2267g — $112.95 ($4.98/100g)

Details

Origin
Sumatra
Process
Wet Hulled
Sumatra Mutu Batak
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 310g · $6.44/100g

3 sizes
  • 310g — $19.95 ($6.44/100g)
  • 907g — $48.95 ($5.40/100g)
  • 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Wet Hulled
Blue Thunder Blend
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 310g · $6.44/100g

3 sizes
  • 310g — $19.95 ($6.44/100g)
  • 907g — $48.95 ($5.40/100g)
  • 2267g — $103.95 ($4.59/100g)

Details

Origin
Sumatra
Process
Wet Hulled