
Bird Rock Coffee Roasters
La Avila SL28
La Avila SL28 is a El Salvador, Fully Washed, SL28 coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28
Available Sizes▾
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $58.88 ($6.49/100g)
- 2267g — $128.80 ($5.68/100g)

La Avila SL28
La Avila SL28 is a El Salvador, Fully Washed, SL28 coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- El Salvador
- Process
- Fully Washed
- Variety
- SL28
Available Sizes
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $58.88 ($6.49/100g)
- 2267g — $128.80 ($5.68/100g)
Similar coffees to this El Salvador Fully Washed SL28

Las Mercedes, El Salvador
Cerro El Tigre Natural Maracaturra
Elixr Coffee
$24.00

Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully washed
Costa Rica Fully Washed SL28*
GOÛT & CO
$2.29

Honduras La Salsa SL28
El Cedral, Santa Barbara Fully washed SL28
Saint Frank Coffee
$24.00

El Salvador Pacamara Natural
Chalatenango, El Salvador Expermental Natura Pacamara
Islet Coffee Lab
$26.52

Los Andes, Washed
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana Washed SL28
Dayglow Coffee
$27.00

Montecarlos
Apaneca, El Salvador, Central America
Passenger
$20.25
Description
Near Santiago de Maria in southeastern El Salvador, high in the mountains of Cerro El Tigre, lies the Las Mercedes family of farms. Finca Las Mercedes has been passed down through five generations of the Ortiz family. Through their 125-year history, they have obtained a reputation as one of the elite coffee producers in El Salvador. In 2006 Finca Las Mercedes won First Place in the El Salvador Cup of Excellence. Lucia de Ortiz, who manages marketing and relationships for the farm, placed a call to Jeff Taylor, owner of PT’s Coffee Roasting Co. and Bird Rock Coffee Roasters, and they began a partnership that has lasted since that initial call in 2006. Each year we are excited to explore the diversity of varieties, processing, and innovations from Lucia and her team. Finca Las Mercedes and the Ortiz family continually give back to their community, having constructed a local school, a health clinic, providing food for a nursing home, and support for the local soccer team. The health clinic currently serves more than 13 communities that surround Finca Las Mercedes. It is an invaluable part of the farm community and treasured by the neighbors and workers.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00

Typica Rum Barrel
$30.00