BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Oromia Bishan
USA|Bird Rock Coffee Roasters

Bird Rock Coffee Roasters

$28.00283gIn Stock

Oromia Bishan

Oromia Bishan is a Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Bird Rock Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Bird Rock Coffee Roasters

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Available Sizes▾
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $89.60 ($9.88/100g)
  • 2267g — $224.00 ($9.88/100g)

Description

Grown in the highlands of West Guji’s Hambella Wamena district, Oromia Bishan comes from the Bishan Wate Washing Station, where heirloom varieties flourish at elevations between 1900 and 2200 meters. This washed lot reflects the meticulous craft behind Ethiopia’s most celebrated coffees. Freshly harvested cherries are depulped within hours of picking, then fermented for 36 to 48 hours to naturally loosen the mucilage. The parchment is washed in clean, flowing water and monitored by sight, sound, and tactile feel, before being moved to raised African beds to dry under parabolic shade nets for 5 to 7 days. The result is a vibrant and elegant cup that showcases the hallmark character of West Guji: clean sweetness, refined acidity, and lifted floral complexity shaped by the cool climate and the Wate River’s fertile surroundings.

About Bird Rock Coffee Roasters

Location
California, United States
Region
North America
Visit Bird Rock Coffee Roasters →