
Bird Rock Coffee Roasters
Inga Mystique
Inga Mystique is a Colombia, Washed, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $56.32 ($6.21/100g)
- 2267g — $123.20 ($5.43/100g)

Inga Mystique
Inga Mystique is a Colombia, Washed, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $56.32 ($6.21/100g)
- 2267g — $123.20 ($5.43/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Castillo, Colombia, Caturra

Aponte
Nariño Washed Caturra
Dayglow Coffee
$25.00

Aponte Caturra Washed
nariño, colombia washed caturra
Prolog Coffee
$3.36

INZA
Colombia, Inza, Cauca Washed Caturra, Typica, Bourbon, Tabi, Castillo
Good Life Coffee
$19.81

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
Inza, Cauca, Colombia Washed Caturra, Bourbon, Castillo
Pair Cupworks
$24.50

Argote Washed
Nariño, Colombia 90% Castillo, 10% Caturra
Shokunin Coffee
$14.82

Colombia Inza Regional - fully washed FILTER
fully washed, 2000m Washed Regional Varieties
Kaffeelix
$13.77
Description
Colombia still needs our help as communities recover from the recent earthquake. You can support relief efforts by donating directly to one of the trusted organizations listed here, or by purchasing our September Cause Coffee, Colombia Inga Mystique. $1 from every bag sold will go to Give to Colombia to help support the people and communities impacted. Colombia’s Nariño department is one of the country’s most striking coffee landscapes. Bordering Ecuador and the Pacific Ocean, it sits near the equator where three Andean mountain ranges come together. The combination of very high elevations, reaching up to 2,500 meters above sea level, and fertile volcanic soils creates exceptional growing conditions for coffee. At night, warm air rises from the deep canyons and acts like a natural thermal blanket. As a result, the coffee cherries mature slowly, the seeds develop a dense structure, and the flavor profiles become remarkably complex. The region has become a respected center of coffee innovation thanks to the dedication of thousands of smallholder farmers and indigenous communities who have worked these lands for generations. In the Aponteña zone, the Inga indigenous community cultivates coffee on 17,500 hectares of sacred land spread across six vibrant communities. Guided by their ancestral Quichua Inga language and core principles of honesty, dignity, and communal well-being, the Inga people see coffee as both a livelihood and a cultural expression. Nearby in Tablón de Gómez, small farms thrive in a canyon-shaped microclimate. Young coffee trees grow under open skies, supported by natural humidity and wind. Traditional methods are central to production. Cherries are carefully harvested, fermented in tanks for 12 to 24 hours, then pulped and sun-dried for 12 to 15 days. Each year, the community produces about 300 tons of coffee, a reflection of their skill, stewardship, and intergenerational knowledge. Inga Mystique embodies this spirit, offering a taste of Nariño’s extraordinary terroir, ancestral traditions, and the deep connection between people and land.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00

Typica Rum Barrel
$30.00

