BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Barolo Aerobic Honey
USA|Chromatic Coffee

Chromatic Coffee

$31.99226gIn Stock

Barolo Aerobic Honey

Barolo Aerobic Honey is a Honduras, Honey coffee from Chromatic Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Chromatic Coffee

Details

Origin
Honduras
Process
Honey
Producer
Moises Hidardo Hernandez
Available Sizes▾
  • 226g — $31.99 ($14.15/100g)
  • 907g — $116.99 ($12.90/100g)
  • 2267g — $287.99 ($12.70/100g)

Description

This is a limited, experimental micro-lot from our longtime friend and collaborator Moises Hidardo Hernandez in Mercedes, Ocotepeque, Honduras. If you’ve been with us for a few years, you may remember a special fermentation trial we ran together. Barolo is a honey-processed coffee inoculated with Barolo wine yeast for a wild, rich, spiced result. The cup?Silky and smooth with notes of clove, milk chocolate, and nougat. It’s like sipping a winter dessert by the fire.

About Chromatic Coffee

Location
California, United States
Region
North America
Visit Chromatic Coffee →