Honey Process Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking with the Honey process.
Process
Honey
405 coffees
Price / 100g
$6.35 – $35.08
median $11.60 · 384 lots
Top origins
Ethiopia, Colombia, Costa Rica
Top varieties
Geisha, 74158, Caturra
Just arrived
- White Honey Gesha - Tea Time at 7
Promethium Coffee · 4 hours and 9 minutes ago
- Panama Finca Sophia Auction 2026 Heritage Honey 1 Geisha Honey | One Half Coffee
One Half Coffee · 17 hours and 10 minutes ago
Last updated 2026-09-29
354 Honey process coffees — page 1 of 8
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$23.00 · 120g · $19.17/100g
4 sizes
- 120g — $23.00 ($19.17/100g)
- 170g — $21.00 ($12.35/100g)
- 240g — $28.00 ($11.67/100g)
- 907g — $118.00 ($13.01/100g)
Details
- Origin
- Sidama, Bona Zuria, Ethiopia
- Process
- White Honey
- Variety
- 74158, 74165, 74112, 74110, 74140

$25.03 · 100g · $25.03/100g
2 sizes
- 100g — $25.03 ($25.03/100g)
- 1000g — $216.18 ($21.62/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia - Sidama - Bensa
- Process
- Honey
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse

$25.00 · 340g · $7.35/100g
3 sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 907g — $67.00 ($7.39/100g)
- 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
Details
- Origin
- Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Process
- Honey
- Variety
- Common Costa Rican Varieties
- Producer
- Oscar & Francisca Chacon, Las Lajas Micromill
$25.41 · 200g · $12.71/100g
Details
- Origin
- Murgo, Bensa, Sidama, Ethiopia
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse

$31.86 · 260g · $12.25/100g
Details
- Origin
- Pérou
- Process
- Lavé séché en Honey pendant 36h
- Variety
- SL9 Geisha Inca
- Producer
- Gilber Huayllas

$28.50 · 250g · $11.40/100g
3 sizes
- 250g — $28.50 ($11.40/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2268g — $195.00 ($8.60/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- 74158
- Producer
- Mate Matiwos

$21.50 · 300g · $7.17/100g
3 sizes
- 300g — $21.50 ($7.17/100g)
- 907g — $58.20 ($6.42/100g)
- 2253g — $131.27 ($5.82/100g)
Details
- Origin
- Greitu Korsa, Guji, Oromia
- Process
- Honey
- Variety
- JARC 74158, 74112 & 74110
- Producer
- Approximately 150–200 smallholder farmers

$18.00 · 301g · $4.98/100g
2 sizes
- 301g — $15.00 ($4.98/100g)
- 2268g — $128.00 ($5.64/100g)
Details
- Origin
- El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
- Process
- Honey
- Variety
- Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
- Producer
- José Antonio Salaverria, JASAL

$40.79 · 500g · $8.16/100g
2 sizes
- 500g — $40.79 ($8.16/100g)
- 1000g — $66.29 ($6.63/100g)
Details
- Origin
- Gichugu, Kirinyaga County, Kenya
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- SL28 & SL34
- Producer
- Martin Muriuki

$29.00 · 250g · $11.60/100g
3 sizes
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 907g — $85.00 ($9.37/100g)
- 2267g — $185.00 ($8.16/100g)
Details
- Origin
- Greita Korsa, Guji, Ethiopia
- Process
- Honey Processed
- Variety
- Ethiopian Landrace

$15.00 · 100g · $15.00/100g
4 sizes
- 100g — $15.00 ($15.00/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $82.00 ($8.20/100g)
- 2270g — $165.00 ($7.27/100g)
Details
- Origin
- Limu, Ethiopia
- Process
- White Honey
- Variety
- 74110
- Producer
- Reshad Ababulg

$21.18 · 250g · $8.47/100g
3 sizes
- 250g — $21.18 ($8.47/100g)
- 500g — $41.65 ($8.33/100g)
- 1000g — $64.59 ($6.46/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- Washed Kurume & Wolisho
- Producer
- Chelbesa Danche

$27.00 · 340g · $7.94/100g
3 sizes
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 1133g — $84.00 ($7.41/100g)
- 2267g — $165.00 ($7.28/100g)
Details
- Origin
- Leon Cortez
- Process
- Black Honey
- Variety
- 100% Catuai

$26.00 · 113g · $23.01/100g
Details
- Origin
- Khun Lao, Chiang Rai, Thailand
- Process
- Anaerobic Red Honey
- Variety
- Sunda Gesha (SCATH01 or Typica Sunda)
- Producer
- Jaroon Jaipin
![Cirilo Andarapino [SL9 Geisha Inca Honey] Perù](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0904/2463/9819/files/Cirilo_Andarapino.png?v=1788883997)
$20.00 · 100g · $20.00/100g
Details
- Origin
- Incahuasi, Perù
- Process
- Honey
- Variety
- SL9 (Geisha Inca)
- Producer
- Cirilo Andarapino

A.M.O.C. (Sold by Entropica Coffee)
$34.00 · 240g · $14.17/100g
2 sizes
- 240g — $34.00 ($14.17/100g)
- 1000g — $99.00 ($9.90/100g)
Details
- Origin
- Kerinci, Sumatra, Indonesia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Andungsari, Sigararutang
- Producer
- Abdul Aziz Thohari

$21.77 · 250g · $8.71/100g
2 sizes
- 250g — $21.77 ($8.71/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)
Details
- Origin
- Karnataka, Chikmagalur, India
- Process
- Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Ashok & Divia Patre

$8.23 · 75g · $10.97/100g
4 sizes
- 75g — $8.23 ($10.97/100g)
- 150g — $13.72 ($9.14/100g)
- 275g — $25.24 ($9.18/100g)
- 400g — $36.76 ($9.19/100g)
Details
- Origin
- Santa Rosa de León Cortés, Tarrazú, Costa Rica
- Process
- Red Honey
- Variety
- Ethiope 47

$9.12 · 250g · $3.65/100g
2 sizes
- 250g — $9.12 ($3.65/100g)
- 1000g — $29.17 ($2.92/100g)
Details
- Origin
- Venkids Valley Estate, Coorg, India
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- SLN6
- Producer
- Pavan & Shilpa Nanjappa

$44.00 · 226g · $19.47/100g
Details
- Origin
- Tolima, Huila, Caldas
- Process
- Strawberry Co-Ferment, Honey & Banana Co-ferment
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Vergel Estate

$16.34 · 250g · $6.54/100g
Details
- Origin
- Temanggung, Indonesia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Kartika, Line S, Typica
- Producer
- Reza Nurullah

$28.50 · 170g · $16.76/100g
Details
- Origin
- Colombia, Quindio, Armenia
- Process
- co-fermented, honey
- Variety
- castillo
- Producer
- Jairo Arcila

$20.00 · 250g · $8.00/100g
2 sizes
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
Details
- Origin
- Haro Sorsa, Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- Abebe Mitiku, outgrower partner of Dimtu Coffee Industry since 2015

$34.91 · 340g · $10.27/100g
3 sizes
- 340g — $34.91 ($10.27/100g)
- 907g — $79.40 ($8.75/100g)
- 2267g — $185.00 ($8.16/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia
- Process
- Honey
- Variety
- JARC 74158, 74112, 74110
- Producer
- Osolo Station, Daye Bensa

$38.00 · 150g · $25.33/100g
Details
- Origin
- Labrador Gesha, Costa Rica
- Process
- Red Honey
- Variety
- Gesha
- Producer
- Matías Monge

$22.95 · 200g · $11.47/100g
Details
- Origin
- Elora Station, Sidama, Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- Mini 74158 & Peaberry
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene

$17.70 · 250g · $7.08/100g
Details
- Origin
- Cental Java, Indonesia
- Process
- Experimental Honey Brewed Yeast
- Variety
- Kartika, Line S, Typica
- Producer
- Reza Nurullah

$8.17 · 100g · $8.17/100g
3 sizes
- 100g — $8.17 ($8.17/100g)
- 250g — $16.34 ($6.54/100g)
- 1000g — $49.01 ($4.90/100g)
Details
- Origin
- Chirripó
- Process
- Honey Anaerobic
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Ureña Rojas Family

$8.80 · 100g · $8.80/100g
Details
- Origin
- Panama
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Graciano Cruz

$32.00 · 283g · $11.31/100g
Details
- Origin
- Jimma, Agaro, Ethiopia
- Process
- White Honey
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Reshad Ababulgu

$18.00 · 227g · $7.93/100g
Details
- Origin
- Karnataka, India
- Process
- Honey
- Variety
- SLN 795
- Producer
- Gungegiri Estate

$23.00 · 283g · $8.13/100g
2 sizes
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 2267g — $149.00 ($6.57/100g)
Details
- Origin
- Muramuya, Kayanza
- Process
- Whole cherries are floated and hand sorted before removing the skins with a disk style McKinnon depulper. The freshly pulped coffee is then sealed in a "jacky bin" 60 hours of anaerobic fermentation. The honey parchment coffee is then set to dry on raised beds with daily turning for 15-20 days until reaching 10.5% moisture and 0.55aw.
- Variety
- Anaerobic Honey Bourbon Peaberry
- Producer
- Ninga Hill and the Long Miles Coffee Project

$26.00 · 227g · $11.45/100g
Details
- Origin
- Grecia. Naranjo. West Valley. Costa Rica
- Process
- White Honey
- Variety
- SL-28
- Producer
- Finca El Venado | Cerro San Luis Micromill

$29.00 · 170g · $17.06/100g
Details
- Origin
- Colombia, Quindio, Armenia
- Process
- co-fermented, honey
- Variety
- pink bourbon
- Producer
- Jairo Arcila

$27.00 · 250g · $10.80/100g
Details
- Origin
- Dota Valley, Tarrazu – Costa Rica
- Process
- Yellow honey process
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Enrique Navarro Porras and family

$22.00 · 150g · $14.67/100g
Details
- Origin
- Kayanza / Burundi
- Process
- Honey
- Variety
- Peaberry bourbon
- Producer
- Heza washing station

$33.00 · 250g · $13.20/100g
3 sizes
- 250g — $33.00 ($13.20/100g)
- 1000g — $116.00 ($11.60/100g)
- 2000g — $217.00 ($10.85/100g)
Details
- Origin
- Risaralda
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Castillo
- Producer
- Julio Madrid

$12.00 · 100g · $12.00/100g
3 sizes
- 100g — $12.00 ($12.00/100g)
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $78.00 ($7.80/100g)
Details
- Origin
- Limu zone, Jimma, Ethiopia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Smallholder farmers

$31.87 · 100g · $31.87/100g
Details
- Origin
- Renacimiento, Chiriquí, Panama
- Process
- Fermented Honey
- Variety
- Geisha
- Producer
- Jose “Pocho” Gallardo
![Panama — Lerida [Geisha Honey 832] - 100g](https://149820943.cdn6.editmysite.com/uploads/1/4/9/8/149820943/SMJOKST4ARUHPZMKXEEWFLBY.jpeg)

$26.50 · 340g · $7.79/100g
3 sizes
- 340g — $26.50 ($7.79/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Details
- Origin
- Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica
- Process
- Honey
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Ureña Rojas Family

$9.38 · 250g · $3.75/100g
Details
- Origin
- Moganad Estate, Yercaud, India
- Process
- Black Honey
- Variety
- S795
- Producer
- Navin Rajes
![[Premium]Ecuador Leopoldo Andrade[Light roast]](https://kurasu.kyoto/cdn/shop/files/image_Beans_Premium-Ecuador-Leopoldo-Andrade_202609_1024x1024.jpg?v=1788315908)
$35.20 · 100g · $35.20/100g
3 sizes
- 100g — $35.20 ($35.20/100g)
- 250g — $80.30 ($32.12/100g)
- 1000g — $253.00 ($25.30/100g)
Details
- Origin
- El Chaco, Napo, Ecuador
- Process
- Honey
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Leopoldo Andrade

$31.45 · 125g · $25.16/100g
Details
- Origin
- Alo Village, Bensa Woreda, Sidama, Ethiopia
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- JARC 74158
- Producer
- Tamiru Tadesse

$22.64 · 250g · $9.06/100g
Details
- Origin
- Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm
- Process
- Honey Process
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Khalid Shifa

$26.25 · 250g · $10.50/100g
Details
- Origin
- Arbegona, Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- JARC Selections
- Producer
- Yaye Chericho Station

$28.00 · 340g · $8.24/100g
3 sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $168.00 ($7.41/100g)
Details
- Origin
- Turrialba, Santa Rosa
- Process
- Red Honey
- Variety
- Esperanza

$29.00 · 340g · $8.53/100g
Details
- Origin
- Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Process
- Black Honey
- Variety
- San Isidro
- Producer
- Francisca & Oscar Chacón

$21.11 · 120g · $17.59/100g
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Honey
- Variety
- Geisha

$40.00 · 113g · $35.40/100g
2 sizes
- 113g — $40.00 ($35.40/100g)
- 226g — $60.00 ($26.55/100g)
Details
- Origin
- Armenia, Quindío
- Process
- Black Honey (carbonic maceration lactic fermentation, co-fermented with Enigma Hops)
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- Finca Campo Hermoso