
Chromatic Coffee
$31.99226gIn Stock
Barolo Aerobic Honey
Barolo Aerobic Honey is a Honduras, Honey coffee from Chromatic Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 226g — $31.99 ($14.15/100g)
- 907g — $116.99 ($12.90/100g)
- 2267g — $287.99 ($12.70/100g)

Barolo Aerobic Honey
Barolo Aerobic Honey is a Honduras, Honey coffee from Chromatic Coffee.
$31.99226g$14.15/100gIn Stock
In stock 30+ days
Available Sizes
- 226g — $31.99 ($14.15/100g)
- 907g — $116.99 ($12.90/100g)
- 2267g — $287.99 ($12.70/100g)
Description
This is a limited, experimental micro-lot from our longtime friend and collaborator Moises Hidardo Hernandez in Mercedes, Ocotepeque, Honduras. If you’ve been with us for a few years, you may remember a special fermentation trial we ran together. Barolo is a honey-processed coffee inoculated with Barolo wine yeast for a wild, rich, spiced result. The cup?Silky and smooth with notes of clove, milk chocolate, and nougat. It’s like sipping a winter dessert by the fire.





