
Coffee Bros.
Costa Rican | Las Lajas | Natural
Costa Rican | Las Lajas | Natural is a Costa Rica, Natural, Catuai, Caturra coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai, Caturra
Available Sizes▾
- 170g — $13.40 ($7.88/100g)
- 340g — $25.99 ($7.64/100g)
- 907g — $67.89 ($7.49/100g)
- 2267g — $160.80 ($7.09/100g)

Costa Rican | Las Lajas | Natural
Costa Rican | Las Lajas | Natural is a Costa Rica, Natural, Catuai, Caturra coffee from Coffee Bros..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai, Caturra
Available Sizes
- 170g — $13.40 ($7.88/100g)
- 340g — $25.99 ($7.64/100g)
- 907g — $67.89 ($7.49/100g)
- 2267g — $160.80 ($7.09/100g)
Similar coffees to this Costa Rica Natural Catuai, Caturra

Costa Rica Las Lajas Natural
Costa Rica Natural
Onyx Coffee Lab
$9.50

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

COSTA RICA - Coope Tarrazu
TARRAZU, Costa Rica NATURAL CATURRA
Almanac Coffee
$17.56

Café Volcan Azul - Caturra
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$22.64

Corazón de Jesus
Costa Rica Natural Catuai
Bonanza Coffee
$21.50

Coffee Volcan Azul Caturra - KG
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$81.81
Description
About the Coffee: These coffee beans shine with cocoa and fruity undertones due to their natural processing methods. This coffee is exceptionally well balanced and not overpowering in winey fruit flavor like some naturals from the region.
More from Coffee Bros.

Ember | Seasonal Espresso | Medium Roast | Washed Anaerobic
$12.00

Espresso Roast Coffee
$10.29

Dark Espresso Roast Coffee
$10.29

Cold Brew Coffee Blend
$8.75

Kenya AA | Kirinyaga | Washed
$13.40

Kenya AA | Riara Estate | Washed
$12.89

