BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Costa Rica Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Costa Rica.

230 in stock106 roasters45.7/mo avg

Origin

Costa Rica

230 in stock · 199 roaster-direct

Price / 100g

$5.43 – $19.39

median $8.77 · 190 lots

Top regions

Tarrazú, West Valley, Brunca

Common processes

Natural, Honey, Washed

Top varieties

Caturra, Catuai, Geisha

Just arrived

Last updated 2026-09-29

205 coffees from Costa Rica — page 1 of 5

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica - Las Lajas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Common Costa Rican Varieties
Producer
Oscar & Francisca Chacon, Las Lajas Micromill
San Cristobal
Italy|Gardelli Specialty Coffees

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Costa Rica - Tarrazu
Process
Classic Natural - Raised Beds
Variety
Caturra, Catuaì
Producer
Navarro Ceciliano Family
COSTA RICA CORAZÓN DE JESÚS
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$29.95 · 200g · $14.98/100g

Details

Origin
Costa Rica - Pérez Zeledóns
Process
Anaerobiskt bärtorkad
Variety
Moka /Mocha
Producer
Johnny Alvarado Abarca, El Salitre, Corazón De Jesús
Costa Rica Doña Aracelly
Canada|De Mello Coffee

$18.35 · 227g · $8.09/100g

2 sizes
  • 227g — $18.35 ($8.08/100g)
  • 2267g — $176.48 ($7.79/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Frailes, Los Santos
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Doña Aracelly Robles, El Rio, Centro Agricola
Costa Rica - La Lia - Etiope 47 Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Santa Rosa de León Cortés, Tarrazú, Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Ethiope 47
Costa Rica, Mariana Washed
UK|Kiss the Hippo Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

2 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 1000g — $53.00 ($5.30/100g)

Details

Origin
Mariana Washed, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Mariana (F1 hybrid)
Producer
Diego Robelo, Aquiares Estate
Costa Rica, Labrador Gesha
UK|Kiss the Hippo Coffee

$38.00 · 150g · $25.33/100g

Details

Origin
Labrador Gesha, Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Gesha
Producer
Matías Monge
Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully Washed - 100g
USA|Ondo Coffee

$18.00 · 100g · $18.00/100g

Details

Origin
Poás Volcano, West Valley
Process
Fully Washed
Variety
SL28*
El Venado SL-28 White Honey
USA|JBC Coffee Roasters

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Grecia. Naranjo. West Valley. Costa Rica
Process
White Honey
Variety
SL-28
Producer
Finca El Venado | Cerro San Luis Micromill
Costa Rica - Monte Copey "El Alto" Yellow Honey Catuai 250g
Sweden|Koppi Roasters

$27.00 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Dota Valley, Tarrazu – Costa Rica
Process
Yellow honey process
Variety
Red Catuai
Producer
Enrique Navarro Porras and family
COSTA RICA Volcan Natural NX
Sweden|Coffea Circulor

$20.48 · 250g · $8.19/100g

2 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 1000g — $79.65 ($7.96/100g)

Details

Origin
San José, Tarrazú, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Smallholderes
Costa Rica: Finca Frailes
Sweden|Muttley & Jacks Coffee Roasters

$11.00 · 100g · $11.00/100g

4 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 500g — $50.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $97.00 ($9.70/100g)

Details

Origin
Tarrazú
Process
Anaerobic Natural (anaerob bärtorkat)
Variety
Caturra
Producer
Finca Frailes
Espresso - Costa Rica - Hacienda Sonora
France|KB Coffee Roasters

$21.62 · 260g · $8.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Obata jaune
Producer
Alberto Guardia
Costa Rica, La Guaca
USA|Methodical Coffee

$26.50 · 340g · $7.79/100g

3 sizes
  • 340g — $26.50 ($7.79/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Ureña Rojas Family
1829 Espresso.
UK|WatchHouse

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Costa Rica, Turrialba
Process
Washed
Variety
Entre Ríos
Producer
Aquiares Estate
Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
Turrialba, Santa Rosa
Process
Red Honey
Variety
Esperanza
Costa Rica Las Lajas Black Honey
USA|Red Rooster Coffee

$29.00 · 340g · $8.53/100g

Details

Origin
Alajuela, Central Valley, Costa Rica
Process
Black Honey
Variety
San Isidro
Producer
Francisca & Oscar Chacón
Costa Rica Don Eli
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.25 · 100g · $38.25/100g

2 sizes
  • 100g — $38.25 ($38.25/100g)
  • 500g — $152.98 ($30.60/100g)

Details

Origin
Costa Rica - Tarrazu
Process
Honey Reposado
Variety
Geisha
Producer
Carlos Montero
La Karola Dark Room
UK|Horsham Coffee Roaster

$26.53 · 250g · $10.61/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Dark Room Natural
Variety
H10 Milenio
Producer
Steven Mora
Santa Lucia, Costa Rica
USA|Ritual Coffee Roasters

$23.00 · 141g · $16.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Santa Lucia
Costa Rica Rivense Finca El Mango Honey
USA|Klatch Coffee

$24.95 · 310g · $8.05/100g

3 sizes
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)
  • 907g — $59.95 ($6.61/100g)
  • 2267g — $124.95 ($5.51/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Caturra
Producer
Finca El Mango Honey
VOLCAN AZUL OBATÁ
Germany|The Barn

$28.44 · 250g · $11.38/100g

2 sizes
  • 250g — $28.44 ($11.38/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Obatá
Producer
Alejo Castro Kahle
Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
UK|Skylark Coffee

$33.16 · 250g · $13.26/100g

2 sizes
  • 250g — $33.16 ($13.26/100g)
  • 1000g — $108.76 ($10.88/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Thermic
Variety
F1 Centroamericano Hybrid
Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$25.00 · 250g · $10.00/100g

2 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
Process
Lactic Fermentation Natural
Variety
Caturra
Producer
Roberto Mata Naranjo
Costa Rica Volcan Azul SL28 Fully washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$2.29 · 100g · $2.29/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Fully Washed
Variety
SL28*
Producer
Alejo Castro Kahle
Don Senel Geisha
USA|Blanchard's Coffee

$25.11 · 340g · $7.39/100g

3 sizes
  • 340g — $25.11 ($7.39/100g)
  • 1133g — $75.38 ($6.65/100g)
  • 2267g — $150.75 ($6.65/100g)

Details

Origin
Brunca, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Gesiha
Producer
Senel Campos and Allan Campos
Monte Alto - Honey Geisha Tarrazú (Costa Rica)
UK|Nostos Coffee

$37.14 · 200g · $18.57/100g

2 sizes
  • 200g — $37.14 ($18.57/100g)
  • 1000g — $135.29 ($13.53/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Variety
Geisha
Producer
Monte Alto
Costa Rica Imperio Rojo 18
USA|Metric Coffee

$26.00 · 298g · $8.72/100g

3 sizes
  • 298g — $26.00 ($8.72/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2268g — $145.00 ($6.39/100g)

Details

Origin
Chirripó, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
José Elandio Alvarado
Terraform Variety - Costa Rica
China|Terraform Coffee

$14.00 · 100g · $16.00/100g

Details

Origin
Alajuela, West Valley, Costa Rica
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Costa Rica
Doña Isa Beneficio Rio Negro Washed
USA|Orbiter Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

4 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $95.00 ($4.19/100g)
  • 4535g — $150.00 ($3.31/100g)

Details

Origin
Coto Brus, Costa Rica
Process
Washed
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Doña Isa Beneficio Rio Negro (entirely grown by women producers)
Costa Rica Las Lajas Anaerobic Honey
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobisk Honey
Variety
70 % Villa Sarchi; 30 % Geisha
Producer
Las Lajas Micromill - Francisca Cubillo and Oscar Chacón
Costa Rica - Las Lajas - Black Honey
USA|Brandywine Coffee Roasters

$28.00 · 425g · $6.59/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Honey
Producer
Oscar and Francisca Chacon
Costa Rica Finca Alto el Vapor - Natural Anaeróbico
Spain|Nubra Coffee Roasters

$23.89 · 200g · $11.95/100g

2 sizes
  • 200g — $23.89 ($11.95/100g)
  • 1000g — $98.99 ($9.90/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catuai Amarillo
Costa Rica, El Renacer
USA|Methodical Coffee

$36.00 · 340g · $10.59/100g

3 sizes
  • 340g — $36.00 ($10.59/100g)
  • 907g — $81.90 ($9.03/100g)
  • 2267g — $190.70 ($8.41/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Java
Producer
Ureña Rojas Family
Costa Rica Tarrazú San Diego Anaerobic Natural
USA|Superthing

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Anaerobic
Variety
Caturra, Catuai
Producer
San Diego Mill
Aquiares – Esperanza
UK|Sweven Coffee

$19.89 · 200g · $9.95/100g

2 sizes
  • 200g — $19.89 ($9.95/100g)
  • 1000g — $79.58 ($7.96/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Esperanza
Costa Rica La Pacaya Cinnamon
Canada|De Mello Coffee

$23.30 · 227g · $10.26/100g

4 sizes
  • 227g — $23.30 ($10.26/100g)
  • 453g — $41.65 ($9.19/100g)
  • 907g — $81.18 ($8.95/100g)
  • 2267g — $197.66 ($8.72/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Cinnamon Anaerobic
Variety
Red Catuai
Producer
Franciny Vargas La Pacaya, Doga
Costa Rica Volcan Azul Geisha Anaerobic Natural #VA Nano - 100g
USA|Ondo Coffee

$28.00 · 100g · $28.00/100g

Details

Origin
Poás Volcano, West Valley
Process
Anaerobic natural
Variety
Geisha
Aquiares
USA|Steady State Roasting

$28.00 · 283g · $9.89/100g

3 sizes
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Anaerobic Natural
Variety
H1 Centroamericano F1 Hybrid
Producer
Aquiares Estate
Decaf Espresso
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockCosta Rica

$21.99 · 300g · $7.33/100g

Details

Origin
Tarrazu, Costa Rica
Process
EA Decaf
Variety
Catuai
Producer
Don Oscar
Flirt Blend
Canada|Eight Ounce Coffee
Flirt Blend

Doubleshot (Sold by Eight Ounce Coffee)

In StockBlend

$19.99 · 300g · $6.66/100g

Details

Origin
Costa Rica/Ethiopia, Blend
Process
Various
Variety
Blend
Producer
Various
Juanachute
Denmark|Prolog Coffee

$3.20 · 250g · $1.28/100g

2 sizes
  • 250g — $3.20 ($1.28/100g)
  • 1000g — $12.02 ($1.20/100g)

Details

Origin
los santos, tarrazú, costa rica
Process
washed
Variety
catuaí
Producer
luis anastasio castro & family
Diego Robelo H17.
UK|WatchHouse

$21.22 · 200g · $10.61/100g

Details

Origin
Costa Rica, Turrialba
Process
Anaerobic Natural
Variety
H17
Producer
Aquiares Estate
Costa Rica La Minita
Australia|Single O

$20.00 · 250g · $8.00/100g

2 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Details

Origin
Los Santos, Tarrazu
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Hacienda La Minita
Jhonny Alvarado
USA|Sweet Bloom

$22.50 · 283g · $7.95/100g

Details

Origin
Jhonny Alvarado Brunca, Costa Rica
Process
Washed
Producer
Jhonny Alvarado
VOLCAN AZUL
Germany|The Barn

$19.80 · 250g · $7.92/100g

2 sizes
  • 250g — $19.80 ($7.92/100g)
  • 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

Details

Origin
West Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Alejo Castro Kahle
Aquiares Esperanza
UK|Round Hill Roastery

$21.22 · 250g · $8.49/100g

2 sizes
  • 250g — $21.22 ($8.49/100g)
  • 1000g — $72.95 ($7.29/100g)

Details

Origin
Turrialba, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Esperanza
san isidro labrador
Japan|Walnuts Coffee

$29.00 · 150g · $19.33/100g

2 sizes
  • 150g — $29.00 ($19.33/100g)
  • 250g — $41.00 ($16.40/100g)

Details

Origin
san josé, tarrazu, costa rica
Process
fully washed
Variety
gesha
Producer
johel monge naranjo
Mexico COSTA RICA 95 Natural 140hr IMPERIAL JADE Lot 22
USA|Luminous Coffee

$41.00 · 200g · $20.50/100g

2 sizes
  • 200g — $42.00 ($21.00/100g)
  • 200g — $41.00 ($20.50/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural