BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Kenya AA | Kirinyaga | Washed
USA|Coffee Bros.

Coffee Bros.

$13.40170gIn Stock

Kenya AA | Kirinyaga | Washed

Kenya AA | Kirinyaga | Washed is a Kenya, Washed, Batian, SL-28, SL-34 coffee from Coffee Bros..

In stock 30+ days

Buy from Coffee Bros.

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, SL-34
Available Sizes▾
  • 170g — $13.40 ($7.88/100g)
  • 340g — $25.99 ($7.64/100g)
  • 907g — $67.89 ($7.49/100g)
  • 2267g — $160.80 ($7.09/100g)

Description

Sugary Plum, Chocolate, Lemon Roast Dates: (all coffee sent will be within 5 days of roast date) 1. 8/19/23 2. 9/2/23 3. 9/16/23 -- MICROLOT COFFEE: Our Single Origin Microlot Coffees are sourced from high-end limited-edition lots and are traceable down to an individual producer ARABICA COFFEE: Our Single Origin Coffees are made from 100% Arabica coffee beans. FLAVOR FIRST:  We source all our coffee to achieve specific taste notes. Our Kenya AA tastes of Sugary Plum, Chocolate with a bit of lemon sweetness. ALWAYS FRESH:  The coffee you're enjoying right now was only recently harvested from our favorite coffee farms.

About Coffee Bros.

Location
US
Region
North America
Visit Coffee Bros. →