BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Kenya Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Kenya.

406 in stock188 roasters113.7/mo avg

Origin

Kenya

406 in stock · 327 roaster-direct

Price / 100g

$6.50 – $13.48

median $8.82 · 322 lots

Top regions

Kirinyaga, Nyeri, Kiambu

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

SL28, SL34, Ruiru 11

Just arrived

Last updated 2026-09-29

338 coffees from Kenya — page 1 of 7

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya - Ruirai AA
USA|SK Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

2 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Ruarai Coffee Factory
Kathakwa Kenya Peaberry
USA|JBC Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Embu County. Kenya
Process
Washed. Fermented 24 hours. Dried on Raised Beds
Variety
SL28. SL34. Ruiru 11. Batian
Producer
Smallholder Farmers | Kibugu Farmers Cooperative Society
Kenya Kirinyaga Ngacha Estate SL28 & SL34 Yellow Honey Lot 275
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$40.79 · 500g · $8.16/100g

2 sizes
  • 500g — $40.79 ($8.16/100g)
  • 1000g — $66.29 ($6.63/100g)

Details

Origin
Gichugu, Kirinyaga County, Kenya
Process
Yellow Honey
Variety
SL28 & SL34
Producer
Martin Muriuki
Kenya Kubwa
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan
Producer
Various Smallholder Farmers
Kenya Kamwangi AA
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga
Process
Washed, Dried on Raised Beds
Variety
SL 28, Ruiru 11, Batian
Producer
2,200 small-holders
Kagere AA
Germany|Leuchtfeuer Coffee

$22.64 · 250g · $9.10/100g

Details

Origin
Kenia · Nyeri
Process
Washed
Variety
SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kagere Factory
KAMOINI FACTORY / KENYA / WASHED / SL28 & SL34
Germany|Ordinary Coffee Roasters

$18.20 · 200g · $9.10/100g

Details

Origin
KENYA
Process
WASHED
Variety
SL28 & SL34
Producer
KAMOINI FACTORY
Kenya - Kamathura
USA|Tiny Arms Coffee

$23.50 · 283g · $8.30/100g

2 sizes
  • 283g — $23.50 ($8.30/100g)
  • 1133g — $66.00 ($5.83/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru II
Producer
Co-op Kamathura "Kamavindi’s Selection.”
Kiamugumo
USA|Flower Child

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Nyangeni, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Kii / Washed / Kenya / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$22.93 · 250g · $9.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative
Kirura Factory AB #7020
Vietnam|XLIII Coffee

$30.42 · 250g · $12.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Riuru
Producer
Kirura Factory Coffee Station
Gachatha AB Washed
Canada|Hatch Crafted Coffee

$23.30 · 300g · $7.77/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
USA|Sightglass Coffee

$28.50 · 340g · $8.38/100g

3 sizes
  • 340g — $28.50 ($8.38/100g)
  • 907g — $72.25 ($7.97/100g)
  • 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Details

Origin
Embu, Kirinyaga County
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL 28, SL 34
Kenya Kamwangi PB
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$15.56 · 250g · $6.22/100g

2 sizes
  • 250g — $15.56 ($6.22/100g)
  • 1000g — $54.84 ($5.48/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Producer
Kamwangi Factory
438 Kenya Kiunyu AA
Japan|Philocoffea

$11.00 · 100g · $11.00/100g

3 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL34, Ruiru11, Batian,
Producer
Kiunyu Factory
Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Sweden|Drop Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

4 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya, on the slopes of Mount Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, Ruiru 11, SL-34
Producer
Karagoto Factory
Kenya - Thiririka AA 250g
Sweden|Koppi Roasters

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Kiambu County – Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Kenya Daki Farm AB Fully Washed 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$35.70 · 400g · $8.92/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
Kenya - Rungeto, SL28 & SL34
China|Terraform Coffee

$10.00 · 100g · $10.00/100g

Details

Origin
Kiriniyage, Kenya
Process
Double-washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Rungeto
Kigari AA
Denmark|Prolog Coffee

$3.96 · 250g · $1.58/100g

2 sizes
  • 250g — $3.96 ($1.58/100g)
  • 1000g — $15.22 ($1.52/100g)

Details

Origin
meru county, kenya
Process
washed
Variety
ruiru 11, sl 28, batian
Producer
kigari farmers cooperative society
Kenya - Kamwangi - AB
USA|Brandywine Coffee Roasters

$28.00 · 425g · $6.59/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11 and Batian
KENYA Chorongi AA Washed
Japan|LiLo Coffee Roasters

$4.78 · 50g · $9.56/100g

4 sizes
  • 50g — $4.78 ($9.56/100g)
  • 100g — $7.65 ($7.65/100g)
  • 200g — $14.02 ($7.01/100g)
  • 300g — $21.04 ($7.01/100g)

Details

Origin
Kenya - Chorongi, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Chorongi Factory / Farmers around Chorongi
Kamundu Estate
South Africa|Origin Roasting

$21.66 · 250g · $8.66/100g

2 sizes
  • 250g — $21.66 ($8.66/100g)
  • 1000g — $78.09 ($7.81/100g)

Details

Origin
Kamundu Estate, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamundu Estate
KENYA Great Rift Valley
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Kii - Kirinyaga, Kenya
Norway|Solberg & Hansen

$22.77 · 250g · $9.11/100g

Details

Origin
Kenya, Gichugu, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL24, Ruiru 11
Gatomboya AA, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.82 · 250g · $8.33/100g

2 sizes
  • 250g — $20.82 ($8.33/100g)
  • 1000g — $69.29 ($6.93/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
600 Smallholder Farmers
Kenya Karani AA
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$20.76 · 250g · $8.31/100g

2 sizes
  • 250g — $20.76 ($8.31/100g)
  • 1000g — $81.35 ($8.14/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL34 & SL28
Kenya Mugaya AA
USA|Ceto

$15.50 · 120g · $12.92/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
90%[SL-28, SL-34], Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya AA
Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$28.00 · 170g · $16.47/100g

Details

Origin
Kenya - Nyeri Country
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
Producer
315 Smallholder Producers
Gondo Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Muranga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Kiriti Farmers Cooperative Society
Kii AB.
UK|WatchHouse

$18.57 · 200g · $9.28/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kii Factory – Rungeto F.C.S.
Kenya | Kivanga AA
USA|ILSE

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28 & SL-34
Producer
Kivanga AA
Handege Peaberry
South Africa|Origin Roasting

$24.10 · 250g · $9.64/100g

2 sizes
  • 250g — $24.10 ($9.64/100g)
  • 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Details

Origin
Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Tesfaye Bekele
Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34 & Ruiru11 & Batian
Producer
Gikira Estate
Kenya Gondo AA - Kihoya Community
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Kihoya, Mathioya, Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
727 Smallholder Producers
Rung’eto
Netherlands|Keen Coffee

$19.46 · 250g · $7.78/100g

2 sizes
  • 250g — $19.46 ($7.78/100g)
  • 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, Geisha, Batian, SL-34, SL-28
Producer
Smallholder farmers of the Rung’eto Farmers Cooperative Society
Kenya | Bnivaans Estate | Washed SL-28,34
Australia|Newav Coffee

$18.00 · 200g · $9.00/100g

2 sizes
  • 200g — $18.00 ($9.00/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28,34
Producer
Bnivaans Estate
Kenya Ruera Estate PB
France|Klover Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Ruera Estate, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Kamwangi AA
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
Kenya, Mugaya AA, Washed
Belgium|MOK

$23.89 · 250g · $9.56/100g

2 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 1000g — $78.51 ($7.85/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya Factory
Ichuga AA
USA|Little Wolf

$20.00 · 226g · $8.85/100g

3 sizes
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Baitan, Ruiru 11
Producer
Karinga
GATUBU AA
UK|Fortitude
In StockKenyaUncommon

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Muranga County, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian
Producer
Iyego Farmers’ Cooperative Society
-LowStock-437 Kenya Kii AA
Japan|Philocoffea

$11.00 · 100g · $11.00/100g

3 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Ngariama, Gichugu, Kirinyaga, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL34, SL28
Producer
Kii Factory
Kambarare - Kenya
USA|Tandem Coffee Roasters

$21.00 · 226g · $9.29/100g

8 sizes
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 226g — $22.00 ($9.73/100g)
  • 340g — $30.00 ($8.82/100g)
  • 340g — $31.00 ($9.12/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $151.00 ($6.66/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28
Kenya Kiamugumo
USA|Parlor Coffee

$25.00 · 226g · $11.06/100g

2 sizes
  • 226g — $25.00 ($11.06/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga County
Process
Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days
Variety
SL28, Ruiru 11, Batian
Kieni, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.60 · 250g · $7.84/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Producer
Kieni Cooperative
Kenya, Gitwe Karinga AB, Kiambu, washed, 250g
Norway|Supreme Roastworks

$27.87 · 250g · $11.15/100g

Details

Origin
Kenya, Gitwe Karinga AB, Kiambu
Process
Washed
Variety
Batian, SL34, SL28, Ruiru 11
Producer
Gitwe Karinga AB
Jokimwa Estate Washed Peaberry by John Kigoi Mwangi, Kenya
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Fully washed
Variety
Batian, K7, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Members of John Kigoi Mwangi’s family
Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri County
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
Producer
Ndaroini Factory smallholder farmers
Kenya - Kiambu Riara Estate AA
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Riara Estate, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11