
Coffee with Dongze
Hacienda La Esmeralda Auction EA4 Montaña Carnaval Natural
Hacienda La Esmeralda Auction EA4 Montaña Carnaval Natural is a Cañas Verdes, Hacienda La Esmeralda, Chiriqui, Panama, Natural, Gesha coffee from Coffee with Dongze.
In stock since:
Details
- Origin
- Cañas Verdes, Hacienda La Esmeralda, Chiriqui, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
Available Sizes▾
- 15g — $100.00 ($666.67/100g)
- 30g — $180.00 ($600.00/100g)

Hacienda La Esmeralda Auction EA4 Montaña Carnaval Natural
Hacienda La Esmeralda Auction EA4 Montaña Carnaval Natural is a Cañas Verdes, Hacienda La Esmeralda, Chiriqui, Panama, Natural, Gesha coffee from Coffee with Dongze.
In stock since:
Details
- Origin
- Cañas Verdes, Hacienda La Esmeralda, Chiriqui, Panama
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
Available Sizes
- 15g — $100.00 ($666.67/100g)
- 30g — $180.00 ($600.00/100g)
Similar coffees to this Natural Gesha

Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC - Gesha - Anaerobic Natural - Panama 4oz
Anaerobic Natural with Cold Drying Gesha
Norma Supply Co.
$68.00

Hacienda La Esmeralda Aguila 4NC Gesha Natural
Panama - Boquete Natural Gesha
Datura
$84.38

Hacienda La Esmeralda, Mario Abajo 6FB - Gesha - Washed - Panama 4oz
Washed Gesha
Norma Supply Co.
$68.00
Description
Origin: Cañas Verdes, Hacienda La Esmeralda, Chiriqui, Panama Elevation: 1800 masl Variety: Gesha Process: Natural Dongze's Notes: Jasmine / Flower Bouquet, Raspberry, Lemon Auction Price: $4392 per kg Represented by Chapter IV: Home Harvested in February from Montaña, a section of Cañas Verdes at 1,800 masl. Cañas Verdes has produced several of the farm's Best of Panama winners. Natural process, climate-controlled drying. This is such an amazing lot - you can taste an explosion of floral notes the moment you take the first sip, and that gradually turns into raspberry lemonade with pleasant acidity and linger. Amazing processing work.
About Coffee with Dongze
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Coffee with Dongze
![[DMCC Auction] Royal Bean Geisha Estate Gesha Washed](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0774/1053/3611/files/691f6e2e582481763667502.jpg?v=1779955119)
[DMCC Auction] Royal Bean Geisha Estate Gesha Washed
$39.00

Symbiosis Project x Bambito Estate Gesha Washed
$35.00

Lamastus Auction: Aguacatillo 2050 DRD Natural PA1905
$95.00

Lamastus Auction: El Burro Natural DRD PA1003
$40.00

Esmeralda Lino 8FC
$39.00

Finca Sophia La Roca Gesha Natural GN-05 (BoP 24')
$96.00