
Corvus Coffee
Wasa Honey
Wasa Honey is a Wasa Station, Ethiopia, Honey, Heirloom coffee from Corvus Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wasa Station, Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- Heirloom
Available Sizes▾
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Wasa Honey
Wasa Honey is a Wasa Station, Ethiopia, Honey, Heirloom coffee from Corvus Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Wasa Station, Ethiopia
- Process
- Honey
- Variety
- Heirloom
Available Sizes
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $161.00 ($7.10/100g)
Similar coffees to this Wasa Station, Ethiopia Honey Heirloom

Coffee KSF Heirloom Honey
Ethiopia - Limmu / Khalid Shifa Farm Honey Process Heirloom
Terres de Café
$22.64

Gesha Village Oma Honey Process 2025
West Omo Zone, Ethiopia Honey Gesha 1931
Passenger
$48.00

Ethiopia - Reshad Ababulgu - Honey Heirloom
Jimma, Agaro, Ethiopia White Honey Heirloom
Verb Coffee Roasters
$32.00

Archers - ETDB Hamasho Village Asefa Dukamo Station - Honey - Archers Lot
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$30.00

HAMBELLA
Ethiopia Honey MIXED HEIRLOOM
mazelab
$54.05

Ethiopia - Hamasho Village Asefa Dukamo Station Honey Archers Lot
Hamasho Village, Sidama Bensa Honey 74158
Archers Coffee
$8.99
Description
Honey Heirloom Wasa Station, Ethiopia When we met Assefa and his son Kenean in Sidama, we saw a family thinking beyond their own farms. At Wasa Station, they work closely with local farmers who have cultivated coffee here for generations, providing free seedlings and bringing processing closer to the communities growing the coffee. They have also invested in a processing school, passing what they have learned through two decades of coffee production to the next generation. Wasa gives us a chance to taste that work in an unusual way. The same coffee was processed twice, once as a natural and once as a honey. This is the honey side of the pair. Brew it next to Wasa Sidama and you can taste how two different decisions after harvest can take the same coffee in entirely different directions. Tasting Notes: Candied Orange, Berry Jam, Ginger Brewing Tips: Coming Soon





