BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Corvus Coffee

Corvus Coffee is a specialty coffee roaster based in Colorado, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Corvus Coffee.

Top origins
Panama, Colombia, Ethiopia
Common processes
Washed, Carbonic Maceration, Anaerobic Washed
New in last 30 days
2 (2.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-11
Latest restock
2026-07-03

13 coffees in stock (20 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Pijao Divisa
USA|Corvus Coffee

$35.00 · 454g · $7.71/100g

Details

Origin
El Pijao Divisa, Colombia
Process
Carbonic Maceration
Variety
Java
Equalizer
USA|Corvus Coffee

$42.00 · 226g · $18.58/100g

Details

Origin
Finca Deborah, Panama
Process
Carbonic Maceration
Variety
Natural and Washed Gesha
Wasa Sidama
USA|Corvus Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Wasa Station, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Wasa Honey
USA|Corvus Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Wasa Station, Ethiopia
Process
Honey
Variety
Heirloom
Tumba Washed
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Tumba Washing Station, Rwanda
Process
Washed
Variety
Jackson Bourbon
40 Winks Decaf
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2267g — $127.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Popayán • Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
- Ethyl Acetate (derived from sugar cane) Castillo
Echo Gesha
USA|Corvus Coffee

$40.00 · 255g · $15.69/100g

Details

Origin
Finca Deborah, Panama
Process
Carbonic Maceration
Variety
Cascara Infused
Odo Shakiso
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Shakiso Hadeso Washing Station - Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Aldea La Chota
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Anaerobic Washed
Variety
Caturra
Kii
USA|Corvus Coffee

$17.00 · 226g · $7.52/100g

4 sizes
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
Rung’eto Cooperative, Kenya
Process
Double Washed
Variety
SL28
San Pedro
USA|Corvus Coffee

$18.00 · 226g · $7.96/100g

4 sizes
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $69.00 ($7.61/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Anaerobic
Variety
Pink Bourbon
Dead Reckoning
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $52.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $123.00 ($5.43/100g)
Halcyon Days
USA|Corvus Coffee

$15.00 · 226g · $6.64/100g

4 sizes
  • 226g — $15.00 ($6.64/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $52.00 ($5.73/100g)
  • 2267g — $123.00 ($5.43/100g)