
Detour Coffee Roasters
Bottleneck
Bottleneck is a Ethiopia coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)

Bottleneck
Bottleneck is a Ethiopia coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)
Similar coffees across all roasters

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.19

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$16.73

Ethiopia Bench Maji
Ethiopia
Roseline Coffee
$25.00

Confluence Blend
Ethiopia Washed and Natural
Idle Hands Roasting
$20.00

Inkwell | Signature Blend
Colombia, Guatemala, and Ethiopia
Quills Coffee
$20.00
Description
COFFEE STORYBottleneck is all about celebrating seasonality in coffee to maintain a consistent flavour profile year-round. Balancing different seasonal coffee components is about selecting coffees from different farms or co-ops combined to complement and enhance each other. We always try to land on a blend that is interesting, yet approachable and familiar enough to be shared with anyone. Fun fact about Bottleneck: The name was inspired by the heroic rescue of a baby raccoon behind our original Dundas roastery (reach out if you want the full story). Current Blend Iteration Ethiopia & Peru
About Detour Coffee Roasters
- Location
- Ontario, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Detour Coffee Roasters

Mexico Santa Cruz Ozolotepec Espresso
$19.77

Sugar Rush | Halloween Blend
$18.35

Honduras Don Chepe
$18.35

Mexico Jaime & Humberto
$19.77

Bolivia Oro Verde
$18.35

Small Talk
$15.88

