
Man versus Machine
BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $65.88 ($6.59/100g)

BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
BURTUKAANA, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Man versus Machine.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $65.88 ($6.59/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Heirloom

Diima Danche
gedeo, gedeb, ethiopia natural heirloom
Prolog Coffee
$3.66

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia Danche Natural
Chelbesa, Gedeo Natural Heirloom
Klover Coffee
$26.00

Burtukaana Danche Lot #9
Chelbesa, Gedeo, Gedeb, Ethiopia Natural Landrace
Roasticious
$22.94

Organic Heartstrings
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Diima Danche
Ethiopia Natural Heirloom
Bonanza Coffee
$22.69
Description
Burtukaana comes from the Danche washing station in Chelbesa, Gedeo. They buy cherries from 400 farmes who produce good yields thanks to fertile soil and good farming methods. This washing station has organic certification and is run by SNAP COFFEE. Its creator, coffee passionate entrepreneur, Negusse D. Weldyes who focuses on sustainable practices. Burtukaana has been one of our favorite coffees for a long time: a perfectly structured coffee, that evokes the wonderful sweet taste of natural Ethiopian coffee.
More from Man versus Machine

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
$34.02

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
$16.95

LA MEMEYA, EL SALVADOR, NATURAL *TANTALUM EDITION*
$24.92

SUPERNATURAL, ETHIOPIA, NATURAL, ORGANIC
$19.23

NUDIST BLEND, NATURAL ESPRESSO BLEND
$15.82

SURE SHOT, BRAZIL, NATURAL
$14.68




