
Driftaway Coffee
Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from Driftaway Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes▾
- 113g — $16.00 ($14.16/100g)
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 340g — $40.00 ($11.76/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed is a Ethiopia, Anaerobic Washed, Heirloom coffee from Driftaway Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes
- 113g — $16.00 ($14.16/100g)
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 340g — $40.00 ($11.76/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Anaerobic Washed Heirloom

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
Rumudamo, Sidama Anaerobic Washed 74112
Pirates of Coffee
$29.00

RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
Rumudamo, Sidama Anaerobic Natural 74112
Pirates of Coffee
$29.00

Duwancho - Full Spectrum
Arbegona, Sidama, Ethiopia Washed | Anaerobic Honey 74110, 74158
Black & White
$28.00

Rumudamo washed
Ethiopia Washed
Crankhouse Coffee
$18.57

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
Arbegona, Sidama Bensa Dry Ferment Washed 74158
Archers Coffee
$14.16

Rumudamo
Sidama, Ethiopia Natural 74112 & Heirloom
Eight Ounce Coffee
$25.99
Description
Award-winning Daye Bensa coffee in Sidama crafting high-altitude heirlooms with experimental processing, yielding vibrant berry jam, florals, and spice complexity Tasting Notes: Grape, Blueberry, Jammy Arbegona, Sidama, Ethiopia | Producer: Smallholder producers, WS - Daye Bensa Varietal: Heirloom | Processing: Anaerobic Washed Altitude: 1920–2330 MASL About the Producers Rumudamo is a renowned washing station in Arbegona, Sidama, operated by Daye Bensa Coffee and led by producer Asefa Dukamo. Set between 1,920–2,330 masl, the station works with over 600 smallholder farmers cultivating local heirloom varieties like 74112. This region represents the forefront of Ethiopia’s quality movement — where meticulous cherry selection, high-elevation farming, and increasingly experimental processing techniques are redefining what Sidama coffees can express. Rumudamo, in particular, has built a reputation for consistency and innovation, regularly earning top placements in competitions and recognition for both washed and natural lots. Why this coffee stands out This Rumudamo lot captures the intersection of classic Sidama character and modern processing precision. Expect a vivid, fruit-driven cup layered with blueberry and grape jam, supported by floral lift and a subtle spice complexity. The structure is juicy yet controlled, with a jammy sweetness balanced by bright, articulate acidity. Depending on the processing approach, there’s an added depth — a slightly fermented edge that enhances intensity without overwhelming clarity. What makes this coffee compelling is its balance between power and refinement — a profile that delivers bold, expressive fruit while maintaining structure, elegance, and a clean, lingering finish. BREW RECIPE: Ratio: 18 g coffee, 304 g water Grind: medium-fine (EK43 ~7) Filter: Cafec T-90 Water: 198°F / 92°C 0:00 – 60 g (bloom) 0:30 – 120 g 0:45 – 180 g 1:00 – 240 g 1:05 – 297 g (gentle stir) Total brew time: ~3:00
More from Driftaway Coffee

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
$18.00

Colombia Jhon Didier Trujillo Chiroso Washed
$16.00

Mexico Patlanalan
$16.00

Edwin Noreña Sudan Rume Enigma Hops Co-ferment
$40.00

Marblecake
$16.00

Colombia Finca Milan Nitro Melon Co-ferment
$24.00
