
Pirates of Coffee
RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia is a Rumudamo, Sidama, Anaerobic Natural, 74112 coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rumudamo, Sidama
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- 74112
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes▾
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 1000g — $101.00 ($10.10/100g)
- 2000g — $188.00 ($9.40/100g)

RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia
RUMUDAMO ANAEROBIC NATURAL: Sidama Ethiopia is a Rumudamo, Sidama, Anaerobic Natural, 74112 coffee from Pirates of Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Rumudamo, Sidama
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- 74112
- Producer
- Daye Bensa
Available Sizes
- 250g — $29.00 ($11.60/100g)
- 1000g — $101.00 ($10.10/100g)
- 2000g — $188.00 ($9.40/100g)
Similar coffees to this Rumudamo, Sidama Anaerobic Natural 74112

Tanat - Rumudamo - Natural
Sidama, Ethiopia Natural 74112
Entropica Coffee
$28.00

Rumudamo
Sidama, Ethiopia Natural 74112 & Heirloom
Eight Ounce Coffee
$25.99

Ethiopia Arbegona Rumudamo Anaerobic Washed
Ethiopia Anaerobic Washed Heirloom
Driftaway Coffee
$16.00

Bombe
Sidama Natural 74110 and 74112
Manhattan
$21.05

Manhattan - Bombe - Exceptional
Sidama, Ethiopia Natural 74110 and 74112
Entropica Coffee
$38.00
Description
This juicy 74112 varietal, Anaerobic Natural coffee from Daye Bensa’s Rumudamo Village Farm is fruit‑forward and expressive, with its nuances shining from the first sip to the last. Delicate yet vibrant, the cup glides with shifting flavours, all wrapped in a beautiful light mouthfeel and gentle sweetness. Its refreshing personality makes this coffee effortlessly enjoyable and incredibly easy to drink. Tasting Notes: Watermelon, Strawberry Nectar, Ceylon Tea, Longan, Honey Cup score: 90.25 ☕ Our previous releases from Daye Bensa have been very popular for their fruit-forward character and crisp mouthfeel. This one is no different. Check out some of our other Daye Bensa releases: Shantawene Anaerobic, Fruit Punch and Cherry Cola. ABOUT DAYE BENSA - RUMUDAMO VILLAGE FARM Daye Bensa’s Rumudamo Village Farm is one of the standout sites within the Daye Bensa Coffee network, a company founded by brothers Assefa and Mulugeta Dukamo and known for shaping the global reputation of Sidama coffee. Located in the high‑elevation Arbegona district—reaching roughly 2,200 meters above sea level—the Rumudamo station works with more than 600 smallholder farmers who cultivate a mix of local heirloom varieties and JARC selections such as 74112. The site has become especially well‑known for its exceptional cup quality, earning multiple top placements in the 2020 Ethiopia Cup of Excellence, including 2nd, 3rd, and 8th place. Since its beginnings in 1996, Daye Bensa has expanded to dozens of washing stations and dry mills while investing heavily in farmer support, second payments, and community projects like schools throughout the Sidama region. Rumudamo stands as a reflection of that long‑term commitment to quality, traceability, and community‑driven coffee production. TRANSPARENCY REPORT ☠️ Single Origin from Ethiopia ☠️ Region: Rumudamo, Sidama ☠️ Producer: Daye Bensa ☠️ Farm: Daye Bensa - Rumudamo Village ☠️ Roast: Light/Medium ☠️ Brew: Filter and Espresso ☠️ Varietal: 74112 ☠️ Process: Anaerobic Natural ☠️ Cup Score: 90.25 ☠️ Tasting notes: Watermelon Strawberry Nectar Ceylon Tea Longan Honey ☠️ Altitude: 2100 masl ☠️ Whole Bean
More from Pirates of Coffee

ESMERALDA GUABO 8 GEISHA: Panama Natural Climate Control
$65.00

SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
$33.00

RUMUDAMO ANAEROBIC WASHED: Sidama Ethiopia
$29.00

BLOOM: Ethiopia Yirgacheffe Washed
$18.00

HUE HUE: Guatemala Washed
$15.00

MELONHEAD: Colombia Nitro Fermentation
$33.00