BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Layo Teraga G1 Washed
USA|Driftaway Coffee

Driftaway Coffee

$18.00226gIn Stock

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed

Ethiopia Layo Teraga G1 Washed is a Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from Driftaway Coffee.

In stock since:

Buy from Driftaway Coffee

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Layo Teraga Cooperative (1,814 smallholder farmers)
Available Sizes▾
  • 226g — $18.00 ($7.96/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $28.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $80.00 ($3.53/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Description

Tasting Notes: Jasmine, Raspberry, Lemon Country: Ethiopia | Region: Oromia & Guji Zone | Producer: Layo Teraga Cooperative (1,814 smallholder farmers) | Importer: Crop to Cup | Processing: Washed | Altitude: 2,342 MASL | Varietal: Heirloom Our average cupping score: 88.15 About the Producers Founded in 1976, the Layo Teraga cooperative provides market access for its smallholder members that would otherwise not have existed in Guji, where prices for coffee have historically been lower than neighboring Gedeo or Sidama zones because of this lack of market access. Located in northern Uraga in the Guji zone, the 1841 smallholder members of the cooperative grow coffee in gardens around their homes in semi-forested environments at staggeringly high elevations of 2342 MASL. This coffee was part of the coffees we submitted for our 2026 Roaster of the Year Award win, and was also a winner of the 2026 Good Food Awards! What makes this coffee stand out This coffee was part of the coffees we submitted for our 2026 Roaster of the Year Award win, and was also a winner of the 2026 Good Food Awards! This coffee is a spectacular representation of a coffee from the Guji Zone — boasting fruit and floral notes with a delicate body and elevated sweetness. BREW RECIPE: Ratio: 18g coffee, 304g water | Grind: Medium-fine | Water: 205F 0:00 45 g (bloom) 0:30 115 g 1:00 160 g 1:30 220 g 1:45 260 g center pour 2:00 304 g center pour 3:00 Total brew time

About Driftaway Coffee

Location
New York, USA
Region
North America
Visit Driftaway Coffee →