BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

Drop Coffee

$28.00250gIn Stock

Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador

Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador is a Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana, Anaerobic Natural, SL28 coffee from Drop Coffee.

In stock since:

Buy from Drop Coffee

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28
Producer
Ernesto Menéndez
Available Sizes▾
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 500g — $46.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Description

Flavour profile: A sweet aroma. The coffee has flavour notes of prunes and a lively acidity of pineapple. The mouthfeel is juicy with a long aftertaste of sparkling white wine. Colour to describe flavour: Yellow Category: Adventurous Producers: Ernesto Menéndez Varietal: SL28 Process: Anaerobic Natural Harvest: March 2025 Location: Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana  Elevation: 1460 - 2000 meters above sea level Price transparency: The FOB price paid for this coffee was 8.5 US$/Ib. Las Brumas Anaerobic Natural SL28 is produced by our longtime partner and friend, Ernesto Menéndez. This super special SL28 from Las Brumas is one of Ernesto’s top lots, he prepared this to competition standard, which means more sorting as a smaller lot, and extra care and attention. Located in the forest of the Apaneca-Ilamatepec mountain range, Las Brumas is totally different from any other coffee farm we've ever seen. The coffee trees at Las Brumas are spread out in the forest to be built up as "wild grown" as possible, without interfering with nature. Nearly 70 years ago, the previous owner of Las Brumas planted SL28 seeds on the farm, seeds which had been taken home to El Salvador from a hunting trip in Kenya. Over time they've of course adapted to the different growing conditions and terroir, but still hold their trademark cooling finish and hibiscus notes of this varietal. Today the SL28 is grown side by side with newer Pacamara, Ernesto's philosophy is the mix the two as they belong together and impact each other. So this will be the closest you ever come to a "blend" at Drop Coffee. We've began working with Ernesto in 2015, and have been buying the coffee from his farms Las Brumas and Los Andes ever since. It was a relationship that started purely based on geekiness in how to create a really high-end cup of coffee. Ernesto is a great producer who constantly cups and improves his methods of growing and processing, something that makes working together really fun, and he has a theory behind every decision in how this coffee was produced. Ernesto has won the Cup of Excellence several times, and the coffee from Las Brumas has also previously won the World Barista Championship.   To learn more about Ernesto Menéndez and Las Brumas farm click here. Innehåller kaffe, förvaras mörkt och svalt

About Drop Coffee

Location
Stockholm, Sweden
Region
Europe
Visit Drop Coffee →