
Drop Coffee
Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador is a Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana, Natural, Bourbon coffee from Drop Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
- Process
- Natural
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Ernesto Menéndez
Available Sizes▾
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 500g — $37.00 ($7.40/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)

Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador is a Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana, Natural, Bourbon coffee from Drop Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
- Process
- Natural
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Ernesto Menéndez
Available Sizes
- 250g — $23.00 ($9.20/100g)
- 500g — $37.00 ($7.40/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 1000g — $35.00 ($3.50/100g)
Similar coffees to this Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana Natural Bourbon

El Salvador - Bourbon Jungle
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$16.37

El Salvador: Las Nubes
El Salvador Natural (bärtorkat) Bourbon, Caturra, Pacamara
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$10.00

El Salvador Santa Cristina - natural
Rene Hernandez, Farm Santa Cristina, San Salvador Honey Bourbon
Kaffeelix
$15.08

El Salvador - Finca Majahual
Los Naranjos Valley Natural Red Bourbon
Archers Coffee
$14.16

El Salvador Divina Natural
Natural Red Bourbon
Ceto
$16.50

Angel Mountain - El Salvador
El Salvador Fully washed Bourbon
Vesta Coffee Roasters
$21.00
Description
Flavour profile: A sweet and dark berry like aroma. The coffee has a medium intense sweetness and flavours of milk chocolate, cacao nibs and a hint of sultanas. The mouthfeel is smooth, with a medium body. Colour: Smooth red Category: Curious Producers: Ernesto Menéndez Varietal: Bourbon Process: Natural Harvest: March 2025 Location: Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana Elevation: 1720 meters above sea level Price transparency: The FOB price paid for this coffee was $4.50/Ib. Ernesto Menéndez is a well-known name in the coffee industry and has won the coveted Cup of Excellence several times. We're honoured and proud to hold exclusivity on all the coffees he produces at Los Andes! Nestled in the Apaneca-Ilamatepec mountain range, Los Andes farm is about 5 hectares, which yields a bit more than we typically buy, but we find it well worth committing to all of the coffee to maintain this valuable partnership. Ernesto holds a lot of knowledge and is always very communicative about how he takes care of the farm, and how he processes his coffees. Walking the farm together with him is like opening a true treasure, he holds so much knowledge and skills from the agriculture, processing and to the cupping table. Los Andes has quite an interesting story. Almost 60-70 years ago, the previous owner of the farm planted SL28 trees on the land which had been taken home from a hunting trip in Kenya. As a result, the Bourbon varietal at Los Andes now grows right beside the SL28 trees, some of which are now almost 80 years-old. For comparison, most of our coffees come from plants that are only 3-20 years old. At Los Andes, everything is left to grow "wild" to create a more wild forest environment and the coffee is produced in harmony with the nature. This is also why Ernesto keeps the older plants around, instead of simply planting new ones. The plants age and grow into the natural forest environment that Ernesto is looking for and make the environment really special. Bourbon coffee was first produced in Reúnion, which was known as Île Bourbon before 1789. It was later taken by the French to mainland Africa and to Central America. The taste profile of this Bourbon is one that we like the most in El Salvador, its mature sweetness matches the slightly bigger mouthfeel that is typical for the country. To learn more about Ernesto Menéndez and Los Andes click here. Innehåller kaffe, förvaras mörkt och svalt.
More from Drop Coffee

Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
$26.00

Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
$20.00

Limoncillo, Washed Caturra, Nicaragua
$17.00

Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador
$28.00

La Fany, Washed Pacamara, El Salvador
$24.00

La Soledad, Washed Caturra and Catuaí, Guatemala
$19.00
