BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Drop Coffee

Drop Coffee is a specialty coffee roaster based in Stockholm, Sweden. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Drop Coffee.

Top origins
El Salvador, Guatemala, Bolivia
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
4 (3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-16

12 coffees in stock (21 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Sweden|Drop Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

4 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya, on the slopes of Mount Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, Ruiru 11, SL-34
Producer
Karagoto Factory
Hunkute, Washed Heirloom Cultivars, Ethiopia
Sweden|Drop Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

4 sizes
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Dalle, Sidamo
Process
Washed
Variety
Traditional Ethiopian Heirloom varieties and JARC (Jimma Agricultural Research Center) selections such as 74110 and 74112.
Producer
Hunkute. The cooperative has 2149 members.
Limoncillo, Washed Caturra, Nicaragua
Sweden|Drop Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

4 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $33.00 ($6.60/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)
  • 1000g — $31.00 ($3.10/100g)

Details

Origin
Yasica Norte in the Matagalpa region
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Erwin "Wingo" Jr Mierisch
Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$23.00 · 250g · $9.20/100g

4 sizes
  • 250g — $23.00 ($9.20/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 1000g — $35.00 ($3.50/100g)

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Ernesto Menéndez
Las Brumas, WFC, Anaerobic Natural SL28, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$28.00 · 250g · $11.20/100g

4 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 500g — $46.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL28
Producer
Ernesto Menéndez
La Fany, Washed Pacamara, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

4 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $39.00 ($7.80/100g)
  • 1000g — $73.00 ($7.30/100g)
  • 1000g — $37.00 ($3.70/100g)

Details

Origin
Ahuachapán, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Rafael and Carmen da Silva Hoff with family
La Soledad, Washed Caturra and Catuaí, Guatemala
Sweden|Drop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

4 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $34.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Acatenango in the Chimaltenango department
Process
Washed
Variety
Caturra and Cataí
Producer
Raul Pérez
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua
Sweden|Drop Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

4 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Lipululu in Jinotega region, Nicaragua
Process
Natural
Variety
Java
Producer
Erwin "Wingo" Jr Mierisch
Los Altares, Anaerobic Natural Caturra, Guatemala
Sweden|Drop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

4 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 500g — $37.00 ($7.40/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 1000g — $35.00 ($3.50/100g)

Details

Origin
Palencia, Pie Del Cerro, east of Guatemala City, Guatemala
Process
Natural
Variety
Caturra
Producer
Guadalupe Alberto Reyes with family
Las Brumas, WFC, Honey SL28, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$28.00 · 250g · $11.20/100g

4 sizes
  • 250g — $28.00 ($11.20/100g)
  • 500g — $46.00 ($9.20/100g)
  • 1000g — $85.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Honey
Variety
SL28
Producer
Ernesto Menéndez
Las Brumas, WFC, Washed Pacamara, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

4 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $40.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $75.00 ($7.50/100g)
  • 1000g — $37.00 ($3.70/100g)

Details

Origin
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Ernesto Menéndez
San Cayetano, Washed Red Caturra, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

4 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 500g — $36.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 1000g — $34.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Ahuachapán, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Red Caturra
Producer
Carmen and Rafael Silva Hoff with family