
Elm Coffee Roasters
Danche Habtamu Fikadu
Danche Habtamu Fikadu is a Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Elm Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Dega
- Producer
- 160 smallholder regional farmers
Available Sizes▾
- 283g — $26.50 ($9.36/100g)
- 907g — $81.00 ($8.93/100g)
- 2267g — $193.50 ($8.54/100g)

Danche Habtamu Fikadu
Danche Habtamu Fikadu is a Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Elm Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Dega
- Producer
- 160 smallholder regional farmers
Available Sizes
- 283g — $26.50 ($9.36/100g)
- 907g — $81.00 ($8.93/100g)
- 2267g — $193.50 ($8.54/100g)
Similar coffees to this Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Dega

Habtamu Fikadu Danche - Kurume and Dega - Washed - Ethiopia 250g
Danche, Gedeb Washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$26.00

Habtamu Fikadu - Danche site (Kurume & Dega) | Gedeb, Ethiopia
Ethiopia Washed
Luna
$17.47

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
Ethiopia Washed Heirloom
Vivid Coffee Roasters
$24.00

Habtamu Fikadu
Gedeb, Ethiopia Washed Kurume, Dega & Wolisho
Dayglow Coffee
$32.00

Ethiopia - Habtamu Fikadu Danche 74110 and 74112 - Washed Process
Ethiopia Washed 74110 and 74112
Noumenon Coffee
$18.00

Ethiopia Habtamu Fikadu Danche
Ethiopia
Archetype Coffee
$27.00
Description
About This Coffee Flavors: Nectarine, Lemon Zest, Elderflower Sourced from: Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Elevation grown: 1900-2100 Meters Producers: 160 smallholder regional farmers Varietals: Kurume, Dega Harvested: 2025 Process: Washed The cherries are carefully selected by hand based on ripeness and density before being depulped. They then go through a submerged fermentation lasting approximately 48–72 hours. Once this phase is complete, the coffee is thoroughly washed and placed back into clean water for another 12 hours to further refine the cup profile and improve clarity. After washing, the parchment is transferred to raised drying beds, where it remains for 10–12 days. During this time, it is turned frequently to promote even drying and covered during peak heat to protect the beans. When optimal moisture is reached, the coffee is rested to allow stabilization prior to export, a final measure that helps maintain its sweetness and brightness. Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Habtamu Fekadu Aga (‘Kuri Mountain Coffee’) was founded in 2015 by Aaga Dinsa, the grandson of a coffee farmer in Kuri kebele. The farm Aaga Dinsa inherited from his grandfather continues to serve as the center of the export operation with 105 hectares of planting in Kuri kebele and 837 hectares total including the farms of the 144 registered outgrowers that contribute cherry to company washing stations in Wolega, Guji and Jimma. The company holds organic certification as well as Fair for Life certification. Through Fair for Life, Habtamu Fekadu contributes $0.12 per pound of exports for the as well as 5% of company profits to a development fund reinvested in the community through food, clothing, schooling, roads, and facilities and equipment for healthcare. Until liberalization of the Ethiopian export system in 2017, Habtamu Fekadu sold coffee through ECX but now engages in direct export. See the farm on map Shop Coffee Subscriptions Learn Policies News Company Contact Wholesale ©2026, Elm Coffee Roasters Our motivation is love. Privacy Policy | Shipping Policy | Terms of Service Our motivation is love. Privacy Policy | Shipping Policy | Terms of Service ©2026, Elm Coffee Roasters Choosing a selection results in a full page refresh.
About Elm Coffee Roasters
- Location
- Washington, United States
- Region
- North America





