
Frukt Coffee Roasters
Danny Moreno
Danny Moreno is a Honduras, Washed, Pacas coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $29.58 ($11.83/100g)
- 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Danny Moreno
Danny Moreno is a Honduras, Washed, Pacas coffee from Frukt Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $29.58 ($11.83/100g)
- 1000g — $111.50 ($11.15/100g)
Description
Classic Washed Pacas produced by Danny Moreno in Santa Barbara, Honduras. His Pacas is one of our absolute favourite cup profiles ever. Always really well produced, clean, complex and very sweet coffee with amazing clarity, texture and bright acidity. Raspberry like sweet berries, plum like stone fruit character and brown sugar sweetness. Such a beautiful coffee. We have been buying coffees from Mario and his brother Danny Moreno since the 2020 harvest. This lot is from the 2025 harvest. In March 2026 we visited Danny Moreno at El Filo farm in El Cedral, Honduras. All our coffees are roasted for both filter and espresso. Producer: Danny Moreno Origin: Honduras Region: El Cedral, Santa Barbara Altitude: 1600 Process: Washed Variety: Pacas Harvest: 2025 Price: 5,25$ FOB/lb Exporter: San Vicente Importer: Ally coffee Taste: Rich, sweet SISÄLTÖ | INGREDIENSER | INGREDIENTS Paahdettu kahvipapu | Rostat kaffebönor | Roasted coffee beans SÄILYTYS | FÖRVARING | STORE Kuivassa ja valolta suojassa | Torrt och skyddat från ljus | In a dry place and away from light. ALKUPERÄMAA | URSPRUNGSLAND | COUNTRY OF ORIGIN Muu kuin EU | Icke EU | Other than the EU
More from Frukt Coffee Roasters

Casa Almeida Barreto Red Catuai
$26.17

Test Roast
$38.69

Chelbesa
$27.31

Echemo
$26.17

La Secreta Decaf
$27.31

Benjamin Paz La Salsa
$39.82