BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Pacas Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Pacas variety.

45 in stock26 roasters13.7/mo avg

Variety

Pacas

45 coffees

Price / 100g

$5.20 – $12.30

median $7.01 · 45 lots

Top origins

Honduras, El Salvador, Peru

Top processes

Washed, Honey, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

35 Pacas variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $4.98/100g

2 sizes
  • 301g — $15.00 ($4.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
Process
Honey
Variety
Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
Producer
José Antonio Salaverria, JASAL
Honduras - Angel Arturo Paz Pacas
USA|Neem Coffee Project

$24.00 · 200g · $12.00/100g

Details

Origin
Santa barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Angel Arturo Paz
Honduras, San Vicente
USA|Methodical Coffee

$22.81 · 340g · $6.71/100g

3 sizes
  • 340g — $22.81 ($6.71/100g)
  • 907g — $52.01 ($5.73/100g)
  • 2267g — $120.27 ($5.31/100g)

Details

Origin
Honduras, Santa Bárbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Paraneima, Bourbon, IHCafe90, Lempira
Producer
Beneficio San Vicente
Street Magic (September Limited Blend)
USA|Dark Matter Coffee

$25.00 · 445g · $5.62/100g

Details

Origin
Otocani
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Santa Petrona
El Salvador El Cerro Espresso
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$29.95 · 500g · $5.99/100g

Details

Origin
El Salvador - Apananeca Illamatepec
Process
Våtförädlat - Tvättat
Variety
Pacas, Bourbon
Producer
Fernando Escobar - Finca El Cerro
Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
USA|Sightglass Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Details

Origin
El Cielito, Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Gloria
USA|Dark Matter Coffee

$26.00 · 445g · $5.84/100g

Details

Origin
El Salvador
Process
Natural
Variety
Bourbon & Pacas
Producer
La Fortuna
ホンジュラス / ダルウィン・モレノ [パカス]
Japan|ONIBUS COFFEE

$10.00 · 100g · $10.00/100g

4 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 500g — $34.00 ($6.80/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
El Cedral, Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Darwin Moreno
El Salvador Don Jaime[Medium-light roast]
Japan|Kurasu

$36.30 · 250g · $14.52/100g

2 sizes
  • 250g — $36.30 ($14.52/100g)
  • 1000g — $115.50 ($11.55/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Chalatenango, El Salvador
Process
Natural
Variety
Pacas
Producer
Jaime Guevara
Honduras Cafico - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Corquin, Copan, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai, Lempira, Pacas
Producer
Cafés Finos de Corquín (CAFICO)
El Ingenio
Netherlands|Manhattan
In StockEl Salvador

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Apaneca Ilamatepec
Process
Washed
Variety
Bourbon, Pacas, San Pacho
Producer
Urrutia's Estate Coffee
Honduras - Beneficio San Vicente Community Lot
USA|Brandywine Coffee Roasters

$23.00 · 425g · $5.41/100g

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas, Catuai, Parainema, Bourbon, IHCAFE90, and Lempira.
Arianita - Santa Bárbara, Honduras
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Honduras, Los Andes, Santa Bárbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Kelvin Osmary Pineda Domínguez
Isabel (Washed)- Honduras
Australia|Monastery Coffee

$17.17 · 250g · $6.87/100g

2 sizes
  • 250g — $17.17 ($6.87/100g)
  • 1000g — $58.65 ($5.87/100g)

Details

Origin
La Cima del Cielo, El Cedral, Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Pedro Erazo
Elm Seasonal Decaf
USA|Elm Coffee Roasters

$23.00 · 283g · $8.13/100g

3 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $155.00 ($6.84/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
WASHED
Variety
caturra, variedad colombia, tabi, pacas
Producer
Amigos de Huila
Los Planes - Honduras Espresso
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Kleinproduzent:innen der Community Los Planes, Comayagua
El Salvador Las Mercedes Pacamara Black Honey
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
Pacamara, Pacas, Maragogipe
Los Planes - Honduras Filter
Germany|19 Grams

$19.00 · 250g · $7.60/100g

3 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
  • 3000g — $189.00 ($6.30/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Kleinproduzent:innen der Community Los Planes, Comayagua
El Salvador Finca El Cerro
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$14.98 · 250g · $5.99/100g

Details

Origin
El Salvador - Apananeca Illamatepec
Process
Våtförädlat - Tvättat
Variety
Pacas, Bourbon
Producer
Fernando Escobar - Finca El Cerro
Kaffebønner Honduras El Guaco
Norway|Kaffa

$21.88 · 250g · $8.75/100g

Details

Origin
Honduras, Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Arturo Angel Paz
Kaffebønner 1kg Honduras El Guaco
Norway|Kaffa

$70.05 · 1000g · $7.01/100g

Details

Origin
Honduras, Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Arturo Angel Paz
Danny Moreno
Finland|Frukt Coffee Roasters

$29.58 · 250g · $11.83/100g

2 sizes
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Danny Moreno
Autumnal Equinox
USA|Sightglass Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $63.25 ($6.97/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed & Honey
Variety
Pacas
Perduras
Sweden|Johan & Nyström

$27.88 · 500g · $5.58/100g

Details

Origin
Peru / Honduras - depending on season
Process
Washed
Variety
Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Producer
Incahuasi Co-op in Cusco, Peru
El Salvador Las Mercedes Pacamara Anaerobic Natural
USA|Klatch Coffee

$19.95 · 170g · $11.74/100g

2 sizes
  • 170g — $19.95 ($11.74/100g)
  • 310g — $24.95 ($8.05/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Anaerobic Natural
Variety
Pacamara, Bourbon, Pacas, Typica, Maragogipe
Dark Knight
Sweden|Johan & Nyström

$27.88 · 500g · $5.58/100g

Details

Origin
Peru / Honduras - depending on season
Process
Washed / Natural
Variety
Caturra, Pacas, Typica & Bourbon
Producer
Incahuasi Co-op in Cusco, Peru
La Libertad Cuevitas
Canada|CoolBeans
La Libertad Cuevitas

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockGuatemala

$22.00 · 200g · $11.50/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
San Ramon, Pacas
BIG MONDAY 250g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$11.96 · 250g · $5.99/100g

Details

Origin
Chalatenango, El Salvador
Process
Fully Washed
Variety
Pacas & Bourbon
Honduras Alexis Pineda
USA|Camber Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
El Sauce, Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Mario Moreno
Finland|Frukt Coffee Roasters

$29.58 · 250g · $11.83/100g

2 sizes
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)
  • 1000g — $111.50 ($11.15/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Mario Moreno
Benjamin Paz Honey
Finland|Frukt Coffee Roasters

$31.86 · 250g · $12.74/100g

2 sizes
  • 250g — $31.86 ($12.74/100g)
  • 1000g — $121.74 ($12.17/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Anaerobic Honey
Variety
Pacas
Producer
Benjamin Paz
Dark Vibes
USA|Vibrant Coffee Roasters

$9.50 · 113g · $8.41/100g

4 sizes
  • 113g — $9.50 ($8.38/100g)
  • 283g — $16.75 ($5.91/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2267g — $107.00 ($4.72/100g)

Details

Origin
100% Honduras Café Organico Marcala, S.A
Process
Washed
Variety
mixed (Bourbon, Catuai, Caturra, Lempira, Ihcafe 90, Pacas, and Typica)
Honduras Geovany Rivera
USA|Camber Coffee

$24.00 · 340g · $7.06/100g

Details

Origin
Santa Barbara
Process
Washed
Variety
Pacas
Honduras Finca Liquidámbar Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$16.00 · 170g · $9.41/100g

Details

Origin
Honduras - Guascotoro, San José, La Paz
Process
Yellow Honey
Variety
Bourbon, Catuai, Pacas
Producer
Roberto René González
Honduras La Piedra Pacas Washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.40 · 100g · $1.40/100g

3 sizes
  • 100g — $1.40 ($1.40/100g)
  • 250g — $2.68 ($1.07/100g)
  • 500g — $4.84 ($0.97/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
Pacas
Producer
Marisa Dilcia Hernandez