
Full Court Press
Union San Pedro
Union San Pedro is a Mexico, Fully Washed, Mundo Novo & Pluma Hidalgo coffee from Full Court Press.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Fully Washed
- Variety
- Mundo Novo & Pluma Hidalgo
- Producer
- Union San Pedro Smallholders
Available Sizes▾
- 200g — $17.24 ($8.62/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)

Union San Pedro
Union San Pedro is a Mexico, Fully Washed, Mundo Novo & Pluma Hidalgo coffee from Full Court Press.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Mexico
- Process
- Fully Washed
- Variety
- Mundo Novo & Pluma Hidalgo
- Producer
- Union San Pedro Smallholders
Available Sizes
- 200g — $17.24 ($8.62/100g)
- 500g — $37.93 ($7.59/100g)
- 1000g — $68.97 ($6.90/100g)
Similar coffees to this Mexico Fully Washed Mundo Novo & Pluma Hidalgo

Monte Alban - Oaxaca
Mexico Fully washed Pluma
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Mexico - San Pedro Sochiapam #1 - Washed
Mexico Washed
Brandywine Coffee Roasters
$26.00

Mexico Ixhuatlán
Mexico Heirloom
Detour Coffee Roasters
$19.77

Ixhuatlan
Mexico Washed mixed, field blend
Rabbit Hole Roasters
$15.53

Fidel, Felimon & Minerva
Mexico Washed Pluma (typica type cultivar)
Rabbit Hole Roasters
$14.12

San Francisco & Ozolotepec - Washed Community Lot - Sierra Sur, Mexico *Roasted 9/1/26*
San Francisco, Ozolotepec - Sierra Sur, Mexico Washed Typica & Bourbon
Loveless Coffees
$13.00
Description
Producer: Union San Pedro Smallholders Origin: Mexico Process: Fully Washed Varieties: Mundo Novo & Pluma Hidalgo Importer: Raw Material Harvest: 2026 Per-Kilogram green price: £10.65 Amount purchased: 207kg Located close to the Pacific coast, the Sierra Sur is home to the famous Pluma Hidalgo variety. Here Raw Material work with Salomon Garcia and Union San Pedro. They are the most formalised, organised group we work with in Mexico and provide a strong model for other associations. Union San Pedro has built demonstrative fields, alternate cash crops and employment programs for young people as an alternative to urban migration. Union San Pedro Is an association of eight smaller sub-associations that represent eight communities located around the town of San Pedro El Alto in Oaxaca’s Sierra Sur mountain range. The Sierra Sur lies to the south of Oaxaca city, toward the Pacific Ocean and the southern slopes roll down towards the west coast of the state. Union San Pedro represents around 180 coffee producing families and is coordinated by Salomon Garcia. Salomon is originally from Xanica, one of the eight communities of San Pedro and he helped to establish the association back in the early 2000’s. Along with the original leadership group, Salomon went on to found UNTAO to support the production of San Pedro as the association grew. UNTAO, which stands for Unión Nacional de Trabajadores Agrícolas Oaxaqueños, is the co-operative owned exporter and dry mill that we use to mill our coffees in Oaxaca city.
About Full Court Press
- Location
- England, United Kingdom
- Region
- Europe
- Currency
- GBP









