BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Roiber Berecca
UK|Full Court Press

Full Court Press

$23.21200gIn Stock

Roiber Berecca

Roiber Berecca is a Calamarca, Peru, Washed, Marshell coffee from Full Court Press.

In stock since:

Buy from Full Court Press

Details

Origin
Calamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Marshell
Available Sizes▾
  • 200g — $23.21 ($11.61/100g)
  • 500g — $58.36 ($11.67/100g)
  • 1000g — $92.84 ($9.28/100g)

Description

Origin: Calamarca, Peru Process: Washed Variety: Marshell Importer: Khipu Harvest: 2025 Per-Kilogram green price: £18.35 Amount purchased: 60kg Variety Info : The Marshell varietal is relatively new to the world of coffee and has intriguing characteristics. First of all the genetic makeup of the coffee is a rare form of Catimor, which itself is a hybrid coffee varietal that combines the robustness and disease resistance of Caturra and the Timor Hybrid (a cross of Arabica and Robusta). We had this Marshell genetically tested at RD2 Vision to find out exactly what it was because the flavour and score in the cup is not like a normal Catimor, it far exceeds the usual flavour profiles and delves into the floral and the fruity. The potential for Marshell is immense because the flavour profiles score high in the cup while also being a tough varietal that can withstand the many diseases that plague coffee production. Since 2019, the Marshell varietals has grown in importance in Peru because it actually won the Cup of Excellence. From that day, many coffee producers, including Faustino, have made an effort to plant for both sustainability of income and potential for the return on investment. It’s unknown the origins of this exciting varietal but likely that it has come from a breeding program because of how uniform the genetics are and unlikely from a result of grafting two varietals together. This won’t be the last Marshall that we source and we hope to find it improve over time in the cup as it matures at farms while also being able to provide a good yield in spite of all the changing and more challenging conditions at the farms across Peru. Processing : The beans are selectively harvested, and then floated to make sure that only ripe cherries remain.The coffee is then placed in sealed tanks for a 72 hours anoxic fermentation. The cherries are then left to dry in solar dryers 30 days, this extended drying period takes place in the solar dryer using purpose-built dryer modules that stagger the dryer phase at different heights. The design of this process is used to maximise the potential of unique and desirable flavours of the varietal.

About Full Court Press

Location
England, United Kingdom
Region
Europe
Currency
GBP
Visit Full Court Press →