
George Howell Coffee
Daterra Calabria, Brazil
Daterra Calabria, Brazil is a Brazil, Cerrado, Natural, Red Bourbon, Yellow Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Cerrado
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon, Yellow Bourbon
- Producer
- Luis Norberto Pascoal
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Daterra Calabria, Brazil
Daterra Calabria, Brazil is a Brazil, Cerrado, Natural, Red Bourbon, Yellow Bourbon coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil, Cerrado
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon, Yellow Bourbon
- Producer
- Luis Norberto Pascoal
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $138.00 ($6.09/100g)
Similar coffees to this Brazil, Cerrado Natural Red Bourbon, Yellow Bourbon

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.73

Daterra
Cerrado Natural Yellow Catuai, Arara, Paraiso
Dayglow Coffee
$29.00

Dark Roast
Brazil Natural CATURRA & CATUAI
Bonanza Coffee
$15.82

Baixadão
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Daterra {Filter}
Brazil Pulped Natural Yellow Catuai, Paraiso
CoolBeans
$20.00

Brazil Bourbon Natural
Brazil Natural Bourbon
Sparrow Coffee
$21.50
Description
We are thrilled to announce the return of Daterra Calabria! Daterra is a naturally-processed coffee, the traditional method in Brazil due to the relatively dry climate. This roast is balanced, heavy-bodied, and bittersweet, with just the bare minimum of acidity. Dark chocolate and cherry-glazed walnut notes drench the
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00

Kanzu Medium, Rwanda
$29.00



