BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Regular Brazil Cerrado
USA|Talking Crow Coffee Roasters

Talking Crow Coffee Roasters

$21.00340gIn Stock

Regular Brazil Cerrado

Regular Brazil Cerrado is a Brazil, Pulped Natural coffee from Talking Crow Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Talking Crow Coffee Roasters

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Description

Brazil's hot and rainy summers that give way to cool, dry winters — the key to its production of high-end Arabica coffee. Most Brazilian coffees are natural (unwashed) processed.  This means that after the cherries are picked, the outer skin and pulp is not removed, but left on to dry imparting a distinct sweetness.  These coffees are known to have smooth, sweet, body with complex flavors often nutty with low acidity.  Acidity: Medium Aroma: Roasted hazelnut butter Body: Medium Milling Process: Pulped Natural Tasting Notes:  Milk chocolate, raisin, roasted peanuts The growing altitude is 1,200 meters above sea level.  The varietals are Mundo Novo, red and yellow Catuai, Topazio, Catucai, and Acaia. The harvest period is July - September.

About Talking Crow Coffee Roasters

Location
Arkansas, United States
Region
North America
Visit Talking Crow Coffee Roasters →