
George Howell Coffee
Dota, Costa Rica
Dota, Costa Rica is a Costa Rica, Dota, San José Province, Washed, Traditional coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Dota, San José Province
- Process
- Washed
- Variety
- Traditional
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Dota, Costa Rica
Dota, Costa Rica is a Costa Rica, Dota, San José Province, Washed, Traditional coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Dota, San José Province
- Process
- Washed
- Variety
- Traditional
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Costa Rica, Dota, San José Province Washed Traditional

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

El Aguacate, Costa Rica
Costa Rica Washed Villalobos and Caturra
Ritual Coffee Roasters
$24.50

Costa Rica Doña Aracelly
Costa Rica, Frailes, Los Santos Natural Caturra
De Mello Coffee
$18.35

Santa Lucia, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Producer's Pride, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra, Catuaí, Villalobos
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Costa Rica El Poeta
Costa Rica, Alajuela, Cost Rica
Prairie Lily
$17.65
Description
Dota is a canton (county in US terminology) in the province (state) of San José. It borders the Tarrazú canton. Its coffee is produced by small farmers averaging 8.5 acres. We believe this region produces the finest coffees of Costa Rica. The cup has a dark chocolate-cherry core, delivered with very smooth acidity and
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00
