
George Howell Coffee
Worka Chelbessa Medium, Ethiopia
Worka Chelbessa Medium, Ethiopia is a Ethiopia, Southern Nations, Washed, Mixed Heirloom coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Southern Nations
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Farmers Cooperative
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Worka Chelbessa Medium, Ethiopia
Worka Chelbessa Medium, Ethiopia is a Ethiopia, Southern Nations, Washed, Mixed Heirloom coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Southern Nations
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Farmers Cooperative
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Southern Nations Washed Mixed Heirloom

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Sightglass Coffee
$28.00

Ethiopia / Worka Sakaro Ripe Cherry
Gedeb, Gedeo Zone, East of Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
ONIBUS COFFEE
$12.00

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Meaza
Ethiopia Washed Heirloom
Coava Coffee Roasters
$23.00

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86
Description
Worka Chelbessa services many small farms surrounding it. Their heirloom varieties belong to the forests surrounding them. The farms belong to the Yirgacheffe terroir, famous for introducing unique native Ethiopian floral coffees. The cup has a soft, rounded caramel note with a delicate cherry blossom scent, a touch of
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00
