BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Dota, Costa Rica
USA|George Howell Coffee

George Howell Coffee

$21.00340gIn Stock

Dota, Costa Rica

Dota, Costa Rica is a Costa Rica, Dota, San José Province, Washed, Traditional coffee from George Howell Coffee.

In stock 30+ days

Buy from George Howell Coffee

Details

Origin
Costa Rica, Dota, San José Province
Process
Washed
Variety
Traditional
Producer
Small Farmers
Available Sizes▾
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $53.00 ($5.84/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Description

Dota is a canton (county in US terminology) in the province (state) of San José. It borders the Tarrazú canton. Its coffee is produced by small farmers averaging 8.5 acres. We believe this region produces the finest coffees of Costa Rica. The cup has a dark chocolate-cherry core, delivered with very smooth acidity and

About George Howell Coffee

Location
Massachusetts, United States
Region
North America
Visit George Howell Coffee →