
George Howell Coffee
Dota Dark, Costa Rica
Dota Dark, Costa Rica is a Costa Rica, Dota, San José Province, Washed, Caturra & Catuai coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Dota, San José Province
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Catuai
- Producer
- Small farmers
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Dota Dark, Costa Rica
Dota Dark, Costa Rica is a Costa Rica, Dota, San José Province, Washed, Caturra & Catuai coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Dota, San José Province
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra & Catuai
- Producer
- Small farmers
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Costa Rica, Dota, San José Province Washed Caturra & Catuai

Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Costa Rica Washed Catuai, Caturra
19 Grams
$17.00

Producer's Pride, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra, Catuaí, Villalobos
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Santa Lucia, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Decaf Swiss Water Process Espresso
Costa Rica - Tarrazu Caturra & Catuai (Red and Yellow)
49th Parallel Coffee Roasters
$17.00

Costa Rica Doña Aracelly
Costa Rica, Frailes, Los Santos Natural Caturra
De Mello Coffee
$18.35

El Aguacate, Costa Rica
Costa Rica Washed Villalobos and Caturra
Ritual Coffee Roasters
$24.50
Description
Dota Dark was previously known as Dota French Roast and Dota Espresso. Dota is a canton in the province of San José, Costa Rica. Known for its exceptional coffee, Dota’s small-scale farmers cultivate beans on farms averaging 8.5 acres. We believe this region produces the finest coffees in Costa Rica. This roast was dev
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00


