BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Worka Chelbessa Medium, Ethiopia
USA|George Howell Coffee

George Howell Coffee

$26.00340gIn Stock

Worka Chelbessa Medium, Ethiopia

Worka Chelbessa Medium, Ethiopia is a Ethiopia, Southern Nations, Washed, Mixed Heirloom coffee from George Howell Coffee.

In stock 30+ days

Buy from George Howell Coffee

Details

Origin
Ethiopia, Southern Nations
Process
Washed
Variety
Mixed Heirloom
Producer
Farmers Cooperative
Available Sizes▾
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Description

Worka Chelbessa services many small farms surrounding it. Their heirloom varieties belong to the forests surrounding them. The farms belong to the Yirgacheffe terroir, famous for introducing unique native Ethiopian floral coffees. The cup has a soft, rounded caramel note with a delicate cherry blossom scent, a touch of

About George Howell Coffee

Location
Massachusetts, United States
Region
North America
Visit George Howell Coffee →