BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
USA|Good Brothers Coffee

Good Brothers Coffee

$14.99113gIn Stock

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast is a Ethiopia Sidama, Honey Process coffee from Good Brothers Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Good Brothers Coffee

Details

Origin
Ethiopia Sidama
Process
Honey Process
Available Sizes▾
  • 113g — $14.99 ($13.27/100g)
  • 226g — $22.99 ($10.17/100g)
  • 907g — $74.99 ($8.27/100g)
  • 2267g — $144.99 ($6.40/100g)

Description

Ethiopia Buncho Honey Sidama Tasting Notes: Honeysuckle • Stone Fruits • Clean This honey-processed coffee from Ethiopia's Sidama region is vibrant, expressive, and remarkably clean. It opens with juicy stone fruit sweetness, layered with delicate honeysuckle florals and a nectar-like quality that gives the cup a lively, refreshing character. As the coffee cools, ripe peach and nectarine become more pronounced while the floral aromatics continue to develop, creating an elegant balance between fruit and sweetness. A subtle creaminess rounds out the finish, giving the coffee a silky texture without overshadowing its bright, articulate profile. Expect a cup that's playful and refined—bursting with stone fruit character, kissed by floral notes, and finishing exceptionally clean. Origin: Ethiopia Region: Sidama Process: Honey Process What to Expect Juicy peach and nectarine Delicate honeysuckle florals Fruit nectar sweetness Crisp, clean finish with lasting sweetness Whether you're brewing as a pour-over or another filter method, Ethiopia Buncho Honey Sidama delivers a beautifully transparent cup that highlights everything we love about exceptional Ethiopian coffees: clarity, sweetness, and elegant florals. Personal note: This is a light roast. The outside color seems a bit darker due to the honey process. This is the second time having this coffee on the menu! We love it!  Our Roast Level: Light  8.32 % WL (original moisture 8%) whole bean color 80.7 and 138.1 ground (Lebrew) Higher number = lighter color. We are dropping this one 14 secs after first crack starts.  RESTING RECOMMENDATIONS: 10-15 days for pour over. 2-3 weeks on espresso.  We did find that early brews was a bit muted and really seemed to open up 10 + days. This one needs some rest!

About Good Brothers Coffee

Location
Michigan, US
Region
North America
Visit Good Brothers Coffee →