BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Costa Rica Cafe Vida Washed
USA|Good Brothers Coffee

Good Brothers Coffee

$12.99113gIn Stock

Costa Rica Cafe Vida Washed

Costa Rica Cafe Vida Washed is a Costa Rica, Washed coffee from Good Brothers Coffee.

In stock since:

Buy from Good Brothers Coffee

Details

Origin
Costa Rica
Process
Washed
Available Sizes▾
  • 113g — $12.99 ($11.50/100g)
  • 340g — $22.99 ($6.76/100g)
  • 907g — $49.99 ($5.51/100g)
  • 2267g — $99.99 ($4.41/100g)

Description

Costa Rica Cafe Vida Washed CUP PROFILE:   MILK CHOCOLATE • BROWNIE • CARAMEL Costa Rica Cafe Vida Washed is a rich, chocolate-forward coffee with a full, dessert-like profile and plenty of sweetness. The cup opens with a creamy milk chocolate character that strongly recalls a classic Hershey’s chocolate bar, layered with brownie, cocoa, and a subtle malty depth. When hot, the chocolate notes are especially prominent, giving off the impression of melted chocolate with hints of caramel and soft Milk Dud-like sweetness. As the coffee cools, the cocoa and brownie tones become more pronounced, while a very light almond nuance adds just a touch of complexity without pulling the cup away from its chocolate-heavy core. The body carries some real heft, giving the coffee a dense, satisfying feel that complements its rich flavor profile. Overall, this is a comforting, sweet, and indulgent cup built around milk chocolate, brownie, and caramel, with a lingering cocoa finish that keeps the experience firmly in dessert territory. On espresso or drip this one consistently gives us chocolate dessert notes. Our Roast Level: Medium 12.16 % WL. Moisture of green 10.3 78.6 whole bean color and 118.4 ground (Lebrew) Higher number = lighter color * RESTING RECOMMENDATIONS: 11 days pour over 2 weeks on espresso. On day 3 and day 7 on pour overs, we did notice some earthy notes that went completely away after day 10 as a heads up!

About Good Brothers Coffee

Location
Michigan, US
Region
North America
Visit Good Brothers Coffee →