
Good Brothers Coffee
MEXICAN FTO ORGANIC CHIAPAS FESICH COOPERATIVE
MEXICAN FTO ORGANIC CHIAPAS FESICH COOPERATIVE is a Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Washed
Available Sizes▾
- 113g — $9.99 ($8.84/100g)
- 340g — $21.99 ($6.47/100g)
- 907g — $37.99 ($4.19/100g)
- 2267g — $84.99 ($3.75/100g)

MEXICAN FTO ORGANIC CHIAPAS FESICH COOPERATIVE
MEXICAN FTO ORGANIC CHIAPAS FESICH COOPERATIVE is a Washed coffee from Good Brothers Coffee.
In stock since:
Details
- Process
- Washed
Available Sizes
- 113g — $9.99 ($8.84/100g)
- 340g — $21.99 ($6.47/100g)
- 907g — $37.99 ($4.19/100g)
- 2267g — $84.99 ($3.75/100g)
Similar coffees to this Washed

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
Chiapas Caturra, Costa Rica, Marsellesa, & Typica
Vibrant Coffee Roasters
$11.15

Mexico Chiapas
Mexico, Chiapas, Mexico
Prairie Lily
$17.65

Decaf Mexico Chiapas
Mexico Fully washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00

Mexico Paraiso
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Bourbon, Marsellesa
Driftaway Coffee
$18.00

Cipres
Chiapas, Mexico Washed Caturra, Typica, Marsellesa
East Pole Coffee Co.
$25.50

Mexico Las Tejedoras
Chiapas, Mexico Washed Bourbon+ Typica
Ceremony Coffee Roasters
$23.00
Description
MEXICAN FTO ORGANIC CHIAPAS Tasting Notes: Milk Chocolate • Red Cherry • Soft Citrus • Clove Smooth, sweet, and easy-drinking, this Fair Trade Organic coffee from Chiapas leans heavily into chocolate with a subtle fruit-driven lift. Expect creamy milk chocolate and cocoa up front, followed by notes of red cherry and cooked grape. A gentle, tangy citrus acidity adds just enough brightness—somewhere between mandarin and a soft lemon-lime character—without taking the coffee away from its round, chocolate-forward profile. As it cools, the cup stays smooth and balanced, with lingering chocolate, red fruit, and a subtle clove-like spice. The body is silky and slightly fluffy, with a clean, lingering chocolate finish. Its balanced sweetness, chocolate-forward character, and mild fruitiness make this an excellent choice for both espresso and drip brewing. Cup Profile: Smooth • Chocolate-Forward • Mildly Fruity • Balanced • Low-to-Moderate Acidity FESICH Cooperative FESICH brings together hundreds of coffee-growing families spread across the rugged highlands of Chiapas, where coffee production has been woven into daily life for generations. Farms are typically small, family-managed plots tucked into steep mountainsides, with producers relying on a deep understanding of their land, local climate, and harvest timing to consistently produce quality coffee. The region's combination of elevation, cool evenings, and a long ripening season allows coffee cherries to develop slowly, building the sweetness and structure that have made Chiapas one of Mexico's most respected coffee origins. Throughout harvest, producers selectively pick ripe cherries and deliver them to local collection points, where the coffee begins its journey through washing, drying, and preparation for export. Our Roast Level: Medium 13.44% WL (original moisture 11.7%) whole bean color 76.1 and 118.4 ground (Lebrew) Higher number = lighter color. We are dropping this one 59 secs after first crack starts. RESTING RECOMMENDATIONS: 10+ days for pour over. 14+ days for espresso
More from Good Brothers Coffee

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
$16.99

Guatemala Huehuetenango Quetzal
$12.99

Lemon Colombia Caturra
$14.99

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
$14.99

Costa Rica Cafe Vida Washed
$12.99

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
$14.99



![Mexico - SIPRO FW [25/26]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0779/1961/7334/files/mexico_sipro_fw_2026_shopify.png?v=1789989757)



