
Good Brothers Coffee
Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast is a Ethiopia Sidama, Honey Process coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia Sidama
- Process
- Honey Process
Available Sizes▾
- 113g — $14.99 ($13.27/100g)
- 226g — $22.99 ($10.17/100g)
- 907g — $74.99 ($8.27/100g)
- 2267g — $144.99 ($6.40/100g)

Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast
Ethiopia Buncho Honey Sidama Light Roast is a Ethiopia Sidama, Honey Process coffee from Good Brothers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia Sidama
- Process
- Honey Process
Available Sizes
- 113g — $14.99 ($13.27/100g)
- 226g — $22.99 ($10.17/100g)
- 907g — $74.99 ($8.27/100g)
- 2267g — $144.99 ($6.40/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Sidama Honey Process

Ethiopia Sidamo
Ethiopia Fully Washed Ethiopian Heirloom
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00

Black & White Roasters – Duwancho - Full Spectrum
Ethiopia Washed & Anaerobic Honey 74110, 74158
Speciality Coffee CA
$38.00

Archers - ETDB Hamasho Village Asefa Dukamo Station - Honey - Archers Lot
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$30.00

Alemayehu Hillo Sidamo OCR
Sidamo, Ethiopia Honey Heirloom
Moving Coffee
$11.29

Archers - Elto Coffee - Ethiopia - Sama Honey
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$29.00

Othosololo - Honey Landrace
Greita Korsa, Guji, Ethiopia Honey Processed Ethiopian Landrace
Flower Child
$29.00
Description
Ethiopia Buncho Honey Sidama Tasting Notes: Honeysuckle • Stone Fruits • Clean This honey-processed coffee from Ethiopia's Sidama region is vibrant, expressive, and remarkably clean. It opens with juicy stone fruit sweetness, layered with delicate honeysuckle florals and a nectar-like quality that gives the cup a lively, refreshing character. As the coffee cools, ripe peach and nectarine become more pronounced while the floral aromatics continue to develop, creating an elegant balance between fruit and sweetness. A subtle creaminess rounds out the finish, giving the coffee a silky texture without overshadowing its bright, articulate profile. Expect a cup that's playful and refined—bursting with stone fruit character, kissed by floral notes, and finishing exceptionally clean. Origin: Ethiopia Region: Sidama Process: Honey Process What to Expect Juicy peach and nectarine Delicate honeysuckle florals Fruit nectar sweetness Crisp, clean finish with lasting sweetness Whether you're brewing as a pour-over or another filter method, Ethiopia Buncho Honey Sidama delivers a beautifully transparent cup that highlights everything we love about exceptional Ethiopian coffees: clarity, sweetness, and elegant florals. Personal note: This is a light roast. The outside color seems a bit darker due to the honey process. This is the second time having this coffee on the menu! We love it! Our Roast Level: Light 8.32 % WL (original moisture 8%) whole bean color 80.7 and 138.1 ground (Lebrew) Higher number = lighter color. We are dropping this one 14 secs after first crack starts. RESTING RECOMMENDATIONS: 10-15 days for pour over. 2-3 weeks on espresso. We did find that early brews was a bit muted and really seemed to open up 10 + days. This one needs some rest!
More from Good Brothers Coffee

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
$16.99

Guatemala Huehuetenango Quetzal
$12.99

Lemon Colombia Caturra
$14.99

Ethiopia Kayon Mountain – Organic Natural Guji (Light Roast)
$14.99

Costa Rica Cafe Vida Washed
$12.99

Colombia Finca Milan Culturing Nitro "Toffee" Fermentation Caturra
$14.99

