
H&S
Ecuador Juan Peña Natural Mejorado
Ecuador Juan Peña Natural Mejorado is a Ecuador, Natural, Typica Mejorado coffee from H&S.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ecuador
- Process
- Natural
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Juan Peña
Available Sizes▾
- 125g — $27.00 ($21.60/100g)
- 250g — $46.00 ($18.40/100g)
- 1000g — $144.00 ($14.40/100g)

Ecuador Juan Peña Natural Mejorado
Ecuador Juan Peña Natural Mejorado is a Ecuador, Natural, Typica Mejorado coffee from H&S.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ecuador
- Process
- Natural
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Juan Peña
Available Sizes
- 125g — $27.00 ($21.60/100g)
- 250g — $46.00 ($18.40/100g)
- 1000g — $144.00 ($14.40/100g)
Similar coffees to this Ecuador Natural Typica Mejorado

Juan Peña - Typica Mejorado - Washed - Ecuador 250g
Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
Norma Supply Co.
$28.00

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
Ecuador, Saraguro Formation, Loja Washed Typica Mejorado
September
$28.00

Ecuador Hacienda La Papaya - Washed Typica
Ecuador Washed Typica Mejorado
Dune Coffee Roasters
$30.00
Description
Coffee overview Absolutely stunning natural Typica Mejorado with some of the biggest florality we have ever seen from Juan Peña. Sweet berrylike notes up front quickly give way to a massive bouquet of florals, heady rose and pungent orchid, perfumey, flower shop. A truly excellent lot that will delight any flowerheads. Coffee flavor profile Fruit loops, rose, orchid. Acidity: berrylike, soft Sweetness: honeyed, floral Body: highly floral Brewing evaluation Rest: 40+ days recommended Filter eval day 1: Gabi Standard Recipe of 1:18 shows an overwhelmingly floral cup, with just a hint of berries at the start. The barest hint of a natural process here, just a huge bouquet of flowers. TDS: 1.45 / EY: 24.10% We use 60 hardness, 20 buffer water heated to 198F in all of our recipes. Information Farm: Hacienda La Papaya Producer: Juan Peña Region: Saraguro Country: Ecuador Variety: Typica Mejorado Process: Natural Sourcing: CafExporto





