
H&S
Colombia Yessica Parra
Colombia Yessica Parra is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from H&S.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Mirador
Available Sizes▾
- 125g — $22.00 ($17.60/100g)
- 250g — $38.00 ($15.20/100g)
- 1000g — $119.00 ($11.90/100g)

Colombia Yessica Parra
Colombia Yessica Parra is a Colombia, Washed, Pink Bourbon coffee from H&S.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- El Mirador
Available Sizes
- 125g — $22.00 ($17.60/100g)
- 250g — $38.00 ($15.20/100g)
- 1000g — $119.00 ($11.90/100g)
Description
Coffee overview This one jumped off the table when I sampled it early this year, and I opted for a later harvest and container along with many other fantastic Unblended lots that you will start seeing on the menu soon. This one is a total screamer. If you remember Santa Librada and La Esperanza, this washed Pink Bourbon is in a similar vein. Loads of acidity and intensity in a very clean cup. I am very excited to have this one on the menu. Coffee flavor profile Blackberry, white peach, jasmine. Acidity: tart berry Sweetness: juicy, taffy Balance: quite acidic Finish: slight floral linger Brewing evaluation Rest: 40+ days recommended Filter eval day 1: Gabi Standard Recipe of 1:18 - A shock of acidity starts this one off, tart berries and stonefruits give way to softer florals on the finish, especially as the cup cools. An intense cup. TDS: 1.35 EY: 22.42% We use 60 hardness, 20 buffer water heated to 198F in all of our recipes. Information Farm: El Mirador Region: Huila Country: Colombia Variety: Pink Bourbon Process: Washed Sourcing: Unblended





