Hatch Crafted Coffee
Starlight
Starlight is a Ethiopia coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 300g — $17.65 ($5.88/100g)
- 2000g — $102.36 ($5.12/100g)
Starlight
Starlight is a Ethiopia coffee from Hatch Crafted Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 300g — $17.65 ($5.88/100g)
- 2000g — $102.36 ($5.12/100g)
Similar coffees across all roasters

Bright Blend
Ethiopia
Kuma Coffee
$19.50

First Light Blend
Ethiopia Natural and Washed
Idle Hands Roasting
$22.00

Black & White Roasters – The Original
Ethiopia Washed Mixed
Speciality Coffee CA
$26.00

Seasonal Ethiopia: Espresso Blend
Gera, Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$20.99
Description
Starlight is the one that tastes like where it came from. A single origin rather than a blend, currently Ethiopia Duromina Washing Station, washed, with florals, stonefruit, and crisp citrus running the whole way through. We roast it light-medium, modern rather than traditional, which keeps the origin character intact instead of burying it under development. That means it wants a longer ratio than you're probably used to. We pull it at 1:2.5. Open it up and it comes alive, juicy and bright with real clarity, where a tight ristretto shot just chokes it. Same idea on filter, give it room. On our bar: 18g in, 43-45g out, 93°C, landing around 23-28 seconds. Water at 70ppm. Your grinder, water, and machine will move this. Start here, then adjust to taste. Origin: Ethiopia Roast Profile: Light-Medium Roast Reminds us of: Floral, Stonefruit, Citrus Brew: Espresso and Filter Core Coffee Offering: Starlight - The lively one Supernova - The easy one Gamma - The rewarding one Blackout - The bold one
More from Hatch Crafted Coffee
Alo Coffee Murgo Yellow Honey
$25.41
Gachatha AB Washed
$23.30
Santamaria Estate Geisha Natural L58
$48.00
El Paraiso Lychee Castillo
$22.59
Fredesvinda Estela Yellow Caturra Washed
$22.59
El Paraiso Pink Bourbon Washed
$24.71