
Hex
FORM 0032_COL.ETH.
FORM 0032_COL.ETH. is a Huila, Colombia / Sidamo, Ethiopia, Washed, Mixed Field Blends coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia / Sidamo, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Field Blends
Available Sizes▾
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

FORM 0032_COL.ETH.
FORM 0032_COL.ETH. is a Huila, Colombia / Sidamo, Ethiopia, Washed, Mixed Field Blends coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia / Sidamo, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Mixed Field Blends
Available Sizes
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 907g — $50.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)
Similar coffees across all roasters

Geometry
Colombia, Ethiopia Washed
Onyx Coffee Lab
$6.00

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$60.19

Coffee The Forest
Ethiopia, Colombia Washed Blend
Terres de Café
$16.73

S.O. Blend
Colombia, Brazil, & Ethiopia Washed & Natural Regionally Dependent
Coava Coffee Roasters
$20.00

Secret Affair 2.0
Ethiopian Heirlooms | Colombia | Caturra
Modcup Coffee
$22.50

Fun House
Colombia, Ethiopia Mixed Blend
NewGround Coffee
$15.92
Description
This coffee is an expression of structure and formation -- an experiment in taking differing elements to create a new complementary arrangement with new purpose, while retaining the elegance and complexity of the starting pieces. Our approach is to focus on simplicity. Remove the unnecessary and let the details work together to create the patchwork. As coffee leaves and new coffee becomes available, this coffee will also constantly be changing. But it will always be simple, yet complex. It will always be inviting, yet deep. It will always be strong, yet elegant. “Good design is as little design as possible. Less, but better – because it concentrates on the essential aspects, and the products are not burdened with non-essentials. Back to purity, back to simplicity.” -Dieter Rams













