
Hydrangea
Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso
Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso is a El Paraiso, Cauca, Colombia, Thermal Shock + Two Stage Fermentation, Pink Bourbon coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Thermal Shock + Two Stage Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
Available Sizes▾
- 114g — $21.00 ($18.42/100g)
- 227g — $31.00 ($13.66/100g)
- 907g — $98.00 ($10.80/100g)

Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso
Pink Bourbon - Peach - Finca El Paraiso is a El Paraiso, Cauca, Colombia, Thermal Shock + Two Stage Fermentation, Pink Bourbon coffee from Hydrangea.
In stock since:
Details
- Origin
- El Paraiso, Cauca, Colombia
- Process
- Thermal Shock + Two Stage Fermentation
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Samuel Diego Bermudez
Available Sizes
- 114g — $21.00 ($18.42/100g)
- 227g — $31.00 ($13.66/100g)
- 907g — $98.00 ($10.80/100g)
Similar coffees to this El Paraiso, Cauca, Colombia Thermal Shock + Two Stage Fermentation Pink Bourbon
El Paraiso Pink Bourbon Washed
Cauca, Colombia Washed Pink Bourbon
Hatch Crafted Coffee
$24.71

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
Colombia Dbl. Fermentation Thermal Shock Washed Pink Bourbon
Moxie Coffee Co.
$32.00

Colombia - Los Nogales - Pink Bourbon Bloom
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia Pink Bourbon
Wes Ngopi
$8.23
Description
Tastes Like: Peach Gokuri, Rhubarb, Sakura Origin: El Paraiso, Cauca, Colombia Variety: Pink Bourbon Producer: Samuel Diego Bermudez Elevation: 1960 masl Process: Thermal Shock + Two Stage Fermentation About Finca El Paraiso Finca El Paraiso is Samuel Diego Bermudez’s coffee project in Cauca, Colombia. He began growing coffee on family land while studying agricultural enterprise management, then developed his work through INDESTEC, a company focused on coffee processing technology. Fermentation research and equipment design have become central to the team’s approach to producing consistent, distinctive coffees. The coffees in this selection come from high-elevation growing conditions in Cauca, where frequent rainfall makes careful post-harvest handling especially important. El Paraiso combines cultivation with controlled fermentation and drying, adjusting those stages to suit each variety and named profile. Variety Pink Bourbon is known for its pink-ripening cherries and its place in Colombia’s specialty microlot production. Genetic testing of coffees carrying this name has identified Ethiopian ancestry, so the name does not establish that a lot is a Bourbon cross. It offers strong quality potential, with its final expression shaped by cultivation, processing, and roasting. Processing The Pink Bourbon Peach profile uses two fermentation stages. Whole cherries first ferment for 48 hours, after which the coffee is depulped and fermented for another 36 hours with tropical yeast under pressure. Coffee-pulp extract is also incorporated into the fermentation medium. The coffee is then washed using the producer’s thermal-shock technique and dried in a dehumidifier before stabilization. This sequence gives the team control over fruit expression and texture, with the washed finish helping maintain a defined structure.
More from Hydrangea

Landrace - Natural - Banko Chelchele
$17.00
![[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Ultralight/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Blackberry_Syrah_Lavendar_129d27c3-cbb6-44a7-864c-ac3c5bca5306.jpg?v=1759286740)
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
$24.50
![[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Lulo_Coferment_1.png?v=1785602229)
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
$28.00
![[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/Raspberry_RedandPurpleFlorals_Gamaygrapes.jpg?v=1718256474)
[Rested/Test Roast/Sale] Gesha - Anaerobic Natural - Hacienda La Esmeralda, Mario Arriba 6ANC
$54.40
![[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0693/6887/3282/files/ValenciaOrange_DriedApricot_BlackTea.jpg?v=1786827843)
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
$18.40
